Materiał Partnera Z czym wiąże się naprawa zawieszenia samochodu?

Z czym wiąże się naprawa zawieszenia samochodu?

Naprawa zawieszenia może obejmować wiele zagadnień. Dlatego też, zanim podejmiemy się poszukiwań odpowiedniego warsztatu samochodowego, zdecydowanie warto będzie najpierw dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, co konkretnie może ulec uszkodzeniu w zawieszeniu naszego auta. Przedstawiamy, na co szczególnie warto jako właściciel samochodu zwrócić w związku z tym uwagę.

Typy zawieszeń

Zanim przejdziemy do przedstawiania informacji związanych bezpośrednio z naprawą elementów zawieszenia, dobrze będzie na początek wyjaśnić sobie kilka podstaw. Tutaj, skupić pragniemy się w głównej mierze na poszczególnych typach zawieszeń, jakie to spotkamy w samochodach. I tak, najczęściej do czynienia mamy w tym zakresie z kolumnami McPhersona, które to ulokowane są z przodu zawieszenia, podczas gdy na jego tyle znajdziemy belkę podatną. Tego rodzaju zawieszenie znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku aut o niewielkich rozmiarach, a także w przypadku kompaktów. Wynika to z faktu, że takie zawieszenie zajmuje niewiele miejsca oraz odznacza się niską ceną w procesie produkcji. Przy tym, zawieszenie jest również trwałe oraz odznacza się niezłymi właściwościami jezdnymi.

Mając natomiast do czynienia z samochodami, przy których produkcji wykorzystuje się już droższe elementy, spotkamy się dość często z tak zwanymi zawieszeniami wielowahaczowymi. Odznaczają się one przede wszystkim możliwością zapewnienia stałego kąta pochylenia koła, co jest wykorzystywane w szczególności przy skokach zawieszenia. W efekcie, mamy w takiej sytuacji do czynienia z poprawioną precyzją prowadzenia w momencie, gdy poruszamy się po różnego rodzaju nierównościach. Oprócz tego, wspomnieć należy jeszcze o zawieszeniu w postaci tylnej belki w połączeniu z poprzecznymi osiami skrętnymi, które to spotkać możemy w szczególności w przypadku nieco starszych francuskich samochodów. Zawieszenie to sprawia jednak, że samochód za bardzo przechyla się na zakrętach.Naprawa zawieszeń

Jako że opis poszczególnych elementów zawieszenia, które to mogą wymagać naprawy wymaga konsultacji ze specjalistami, zwróciliśmy się w tej sprawie o pomoc do fachowców z firmy Mechanika Pojazdowa i Wulkanizacja. I tak, do czynienia możemy mieć w tym zakresie chociażby z zużyciem sworznia wahacza. Tutaj, warto wyjaśnić, że sworzeń stanowi końcówkę wahacza. Jeśli natomiast chodzi o objawy zużycia tego elementu, spotkać możemy się przede wszystkim ze stukaniem ze strony, na której to najeżdżamy na nierówność. Co więcej, zużycie sworznia wahacza może objawiać się również luzem na kole, szczególnie podczas stawiania samochodu na podnośniku. Dodatkowo, w przypadku naprawy zawieszeń możemy również się spotkać z sytuacją, w której to dojdzie do zużycia silentblocków.

Stanowią one elementy gumowe wahaczy, które to wymienić możemy dopiero w momencie, gdy zdejmiemy wahacz za pomocą specjalnie przeznaczonej w tym celu prasy. Zużyte silentblocki objawiają się luzem na całym kole, co w skrajnych przypadkach może nawet sprawiać wrażenie, że koło zaraz odpadnie. Oprócz tego, możemy mieć do czynienia również z objawami w postaci skrzypienia podwozia na nierównościach oraz zauważalnym pogorszeniem precyzji, jaka to wiąże się z prowadzeniem samochodu. Jeśli więc jesteśmy w stanie zauważyć tego rodzaju objawy, powinniśmy niezwłocznie udać się do zaufanego mechanika samochodowego.

Zużycie wahacza

Oprócz wyżej przedstawionych przykładów zużycia, jakie to wiążą się bezpośrednio z naprawą zawieszenia, krótko dobrze będzie skupić się jeszcze na zużyciu wahacza. Warto o tym wspomnieć szczególnie z tego względu, że czasami wahacz niestety nie posiada wymiennych silentblocków oraz sworzni. Wówczas, będziemy musieli zdecydować się na zakup całego elementu. I tak, oprócz wspomnianych wcześniej objawów zużycia, w tym przypadku zauważyć możemy również piski z okolic kół, które to pojawiają się zwłaszcza w momencie, gdy manewrujemy na parkingu. Co więcej, zauważalne może być również ogólne pogorszenie właściwości jezdnych auta.

Opracowanie:

Mechanika Pojazdowa I Wulkanizacja Piotr Tokarski

Dobre , Moniuszki 17

  • tel. 505 170 416

Podziel się