Materiał Partnera
Wyważanie kół – odwiedzaj wulkanizatorów dwa razy w roku!

Wyważanie kół – odwiedzaj wulkanizatorów dwa razy w roku!

Dbanie o stan ogumienia nie kończy się na naprawie opon, wymianie opon, ich bieżnikowaniu czy też regeneracji felg. Bardzo ważne jest również bagatelizowane przez kierowców wyważenie kół. Zapewnia ono prawidłowe zachowanie kół, opon oraz zawieszenia podczas jazdy o różnej prędkości i na różnych nawierzchniach. Pamiętaj zatem o wyważaniu kół przynajmniej dwa razy w roku.

Kiedy należy wyważać koła?

Wyważenie kół nie jest drogie – powinno być wykonywane stosunkowo często. Najczęściej dokonuje się tego procesu wulkanizacyjnego dwa razy w roku – przy wymianie opon zimowych na letnie oraz przy wymianie opon letnich na zimowe. W przypadku korzystania z opon przejściowych pamiętaj o tym, aby również przynajmniej dwa razy w roku dokonać wyważenia kół, a także sprawdzenia stanu ogumienia w aucie. Warto wiedzieć, że wyważenie kół jest bardzo ważne po przebytych kolizjach czy po uderzeniu samochodu w krawężnik oraz najechaniu na większą dziurę. Znacznie częściej wyważać koła muszą również mieszkańcy terenów wiejskich. Jazda po wertepach, błocie, a także słabo utwardzonej nawierzchni powoduje złe wyważenie kół pojazdu.

Metody wyważania kół

Najlepsze warsztat samochodowe zajmujące się usługami wulkanizacyjnymi wykorzystują do wyważania kół nowoczesne techniki. Warto wiedzieć, że ten proces jest bardzo szybki i stosunkowo łatwy, ale bardzo liczy się przy nim precyzja. To dlatego koła przed wyważeniem muszą być dokładnie oczyszczone, a następnie osuszone. Dopiero wtedy mechanicy mogą przejść do najpopularniejszej metody nabijania bądź naklejania ciężarków. Nabijanie wykonuje się przy wyważaniu kół z felgami stalowymi, a naklejanie przy kołach z alufelagami. Ważne są tu dokładne obliczenia, które wykonuje się specjalistycznym sprzętem. Innowacyjnym parkiem maszynowym, a także kadrą pracowników o wysokich kompetencjach motoryzacyjnych wyróżnia się Auto Serwis Bielat ze Świnoujścia – z jego usług korzysta wielu klientów indywidualnych, a także właścicieli flot samochodów dostawczych.

Skutki niewyważonych kół

Skutkami niewyważonych kół jest szybkie i nierównomierne zużycie opon, a także niszczenie takich elementów samochodu jak amortyzatory, łożyska czy sworznie układu kierowniczego. Warto zatem często odwiedzać zakłady wulkanizacyjne, które uchronią zawieszenie Twojego pojazdu od konieczności jego kosztownego serwisu. Oprócz wyważania kół dwa razy w roku warto zwracać uwagę na niepokojące drgania kierownicy bądź całego nadwozia. To właśnie takie zachowanie samochodu podczas jazdy może sygnalizować złe wyważenie kół. Sygnałem ostrzegawczym jest również gorsze pokonywanie zakrętów, a także zarzucanie tyłu samochodu podczas jazdy. Warto pamiętać, że wyważanie kół to istotny element przy zapewnianiu bezpieczeństwa jazdy kierowcy, a także innym uczestnikom ruchu drogowego.

Podziel się