Materiał Partnera Wymiana szyby w samochodzie – na czym polega?

Wymiana szyby w samochodzie – na czym polega?

Uszkodzona lub wybita szyba samochodowa uniemożliwia poruszanie się samochodem i stwarza poważne zagrożenie zarówno dla właściciela auta, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pojazd pozbawiony szyby staje się łatwym łupem dla potencjalnych złodziei, dlatego jej wymianę trzeba przeprowadzić jak najszybciej. Warto wiedzieć, na czym polega taki zabieg i jakie są niezbędne narzędzia do jego wykonania.

Wymiana szyby w aucie to spory wydatek – taką profesjonalną usługę wykonują wyłącznie serwisanci z odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem. Samodzielne próby demontażu i założenia nowej szyby mogą mieć fatalne następstwa w postaci: pęknięć szkła, zarysowań oraz korodowania karoserii i licznych skaleczeń podczas usuwania stłuczonych fragmentów.

Usuwanie starej szyby

Demontaż uszkodzonej szyby to zadanie dla fachowców, którzy dysponują kompletem narzędzi, takich jak: noże, wyrzynarki, druty do cięcia oraz przyssawki. Zwykle konieczne jest wyjęcie maskownicy i odsłonięcie podszybia tak, aby nie uszkodzić sąsiadujących z nim instalacji, a następnie wycięcie dolnych partii starej szyby.

Nie wystarczy jednak wyjąć resztki szkła, by można było osadzić w ramie nową szybę. Profesjonalne firmy zajmujące się wymianą szyb samochodowych, takie jak Pro s.c., zadbają o to, by rama została precyzyjnie oczyszczona i należycie zabezpieczona od wilgoci i korozji. Takie kompleksowe działanie sprawi, że nowa szyba posłuży w nienagannym stanie przez wiele sezonów.

Zakładanie nowej szyby

W renomowanym serwisie wykonywany jest montaż nowej szyby, zakupionej bezpośrednio od producenta. Bywa, że właściciele aut decydują się na wstawienie szyby używanej – jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze, ale jakość takich zamienników pozostawia zwykle wiele do życzenia. Dlaczego? Ponieważ istnieje ryzyko, że po ich zamontowaniu ujawnią się wady konstrukcyjne oraz mikro uszkodzenia, które nie będą już podlegały żadnej gwarancji.

Montaż nowej szyby wymaga użycia specjalnych przyssawek, za pomocą których szklaną powierzchnię można bezpiecznie osadzić w ramie, na warstwę uprzednio rozłożonego kleju poliuretanowego. Aby wzmocnić działanie takiego kleju, serwisant wykonuje najpierw odtłuszczanie oraz gruntowanie z pomocą preparatów typu primer. Warto pamiętać, że kleje stosowane w profesjonalnych serwisach wymiany szyb pełnią dwojaką funkcję: izolują od wilgoci, a także stabilizują szybę, dzięki czemu wysuwa się ona płynnie.

Opracowanie:

Pro s.c.

Wrocław , Stalowa 76

Podziel się