Artykuł sponsorowany Wymiana opon – co warto wiedzieć?

Wymiana opon – co warto wiedzieć?

Sezonami wymiany opon jest wczesna jesień, kiedy zaczynamy przechodzić na opony zimowe, a także początek wiosny, kiedy zmieniamy ogumienie na letnie. Wielu kierowców decyduje się również na rozwiązanie opon całorocznych, które dzisiaj jest jednak rekomendowane głównie dla osób, które nie użytkują pojazdów często, jak również na dłuższych dystansach i w wielkich miastach. Takie konstrukcje, są głównie dedykowane do spokojnej jazdy po małych miejscowościach i okolicach, gdzie natężenie ruchu drogowego jest znacznie niższe.

Kiedy należy wymieniać opony?

Granicą wymiany opon z letnich na zimowe, oraz z zimowych na letnie, jest temperatura około 7 stopni Celsjusza, utrzymująca się dłużej, niż 2 tygodnie. Opona zimowa w temperaturze powyżej 7 stopni, jak i ta letnia poniżej takich warunków termicznych, tracą swoje właściwości. Wydłużona jest w takim wypadku droga hamowania, zakręty pokonywane są przy dużym obciążeniu bocznym bieżników, a przyczepność drastycznie spada. Dla wizualizacji tego, jak niebezpieczna jest jazda na nieodpowiednich oponach w danym sezonie, warto wyobrazić sobie następującą sytuację drogową: Kierowca poruszający się pojazdem w warunkach -5 stopni Celsjusza, po mokrej nawierzchni, mając założone opony letnie będzie miał wydłużoną drogę hamowania przy prędkości 80 km/h, nawet o 30 metrów! Jest to spory dystans, który w nagłych sytuacjach drogowych może spowodować bardzo poważny wypadek. Wyobrażając sobie jazdę w dużymi mieście na letnich oponach w podobnych warunkach i przy o połowę niższej prędkości, nietrudno wyobrazić sobie, do czego mogłoby dojść, w przypadku nagłego wtargnięcia pieszego na przejście… Pamiętaj zatem, że opony to zatem ważny „system bezpieczeństwa” pojazdu!

Kiedy kupować nowe opony?

Wielokrotnie przy zmianie opon okazuje się, że jeździliśmy na ogumieniu uszkodzonym. Dzisiaj należy wymieniać opony głównie kiedy są: przebite, kiedy mają zużyty bieżnik, kiedy widać na nich widoczne ślady starzenia, lub kiedy można zaobserwować ich nierównomierne zużycie. Warto przy tym pamiętać, że działają na rynku warsztaty wulkanizacyjne, które podejmują się napraw ogumienia! Regenerację można przeprowadzać jednak w niektórych przypadkach, po wnikliwych analizach technicznych, z użyciem nowoczesnego sprzętu pomiarowego.

Proces wymiany opon

Proces wymiany opon to niełatwe zadanie. Nieodpowiednio ułożone ogumienie na feldze, może doprowadzić bowiem do szybkiego niszczenia klocków hamulcowych, bieżnika opony, czy samej felgi, wpływając również na pogorszone zachowanie się samochodu podczas jazdy. To dlatego zawsze należy wybierać wyspecjalizowane i nowoczesne zakłady, które również przeprowadzą proces ustawiania prawidłowej geometrii kół oraz wymiany oleju hamulcowego. W tym celu, na swojego stałego motoryzacyjnego eksperta wybierz DAV-Serwis. Działa on w Bytomiu! 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas