Materiał Partnera Wymiana oleju silnikowego – jak i kiedy ją przeprowadzić

Wymiana oleju silnikowego – jak i kiedy ją przeprowadzić

Olej silnikowy pełni ważną funkcję w samochodzie i to on w głównej mierze przyczynia się do żywotności silnika oraz układu napędowego. Nawet najlepszej jakości olej silnikowy musi być poddawany regularnej wymianie, gdyż w wyniku normalnej eksploatacji auta ulega on zużyciu. Kontrolowanie stanu oleju, regularne serwisowanie samochodu oraz wymiana płynów eksploatacyjnych pozwoli zapobiec poważniejszym usterkom.

Jakie funkcje pełni olej silnikowy

Dbanie o odpowiedni poziom oleju silnikowego i jego jakość sprawi, że wszystkie podzespoły współpracujące ze sobą zachowają się na długo w dobrym stanie. Olej silnikowy ma również pływ na użycie paliwa, dynamikę jazdy, a także trwałość jednostki napędowej, dlatego nie należy bagatelizować jego roli w aucie. Dodatkowo do zadań oleju należy:

  • zmniejszenie tarcia pomiędzy współpracującymi ze sobą podzespołami,
  • schładzanie silnika,
  • odprowadzanie zanieczyszczeń do filtra olejowego,
  • zapewnienie płynnej pracy silnika i układu napędowego,
  • ochrona części eksploatacyjnych przed korodowaniem.

Wymianę oleju silnikowego można przeprowadzić samodzielnie, jeżeli ma się do tego odpowiednie warunki oraz umiejętności. Lepiej jednak zlecić to zadanie fachowcom i udać się do profesjonalnego warsztatu takiego jak Paczoserwis Tomasz Paczóski. Wówczas mamy pewność, że usługa została wykonana fachowo, a olej odpowiednio zabezpieczy samochód.

Rodzaje oleju silnikowego

Na rynku dostępne są trzy rodzaje oleju silnikowego, które dobiera się do modelu auta. Firmy oferują olej syntetyczny, półsyntetyczny i mineralny. Informacja o tym, jaki olej pobierany jest przez silnik w naszym aucie można znaleźć w książce serwisowej, dokumentach dotyczących obsługi auta, a także pod maską przy wlewie oleju. Powinna tam znaleźć się również karteczka z adnotacją jaki olej i kiedy został wymieniony oraz przewidywany termin następnej wymiany.

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Ogólnie przyjmuje się, że na wymianę oleju silnikowego należy się umawiać w serwisie przynajmniej raz w roku. W tym czasie można zlecić także dokonanie szczegółowej diagnostyki całego auta i wymienić pozostałe części eksploatacyjne, zanim dojdzie do poważniejszych usterek. Najczęściej jednak stosuje się zasadę, że olej powinien być wymieniony po przejechaniu 12-15 tyś. km. Z tego powodu na plakietce z informacją o terminie wymiany oleju wpisuje się aktualny przebieg auta, aby móc samodzielnie kontrolować terminu wizyty w warsztacie.

Podziel się