Artykuł sponsorowany Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Olej silnikowy to jeden z podstawowych płynów eksploatacyjnych, którego poziom należy regularnie sprawdzać. Istotna jest także lepkość oleju oraz ogólna jego jakość. Sama wymiana zależy od klasy oleju, rodzaju silnika oraz stylu jazdy kierowcy. Poznaj najważniejsze informacje o oleju silnikowym.

Dlaczego olej silnikowy jest tak ważny?

Olej silnikowy odpowiada za wiele procesów podczas jazdy. Redukuje on tarcie między pracującymi tłokami a cylindrami, zmniejsza również opory pracy silnika oraz jego hałas. Dodatkowo chłodzi elementy jednostki napędowej, odprowadza zanieczyszczenia oraz chroni podzespoły przed korozją. Bez dobrego oleju silnikowego dochodzi zaś do szybkiego uszkodzenia silnika, układu dolotowego, turbosprężarki czy też filtru DPF. Olej pośrednio i bezpośrednio wpływa na wiele podzespołów samochodu.

Prawidłowy stan oleju silnikowego

O prawidłowym smarowaniu silnika można mówić wtedy, kiedy olej wypełnia poziom minimum w zbiorniku. Ważne jest także to, aby nie był on zużyty, czyli zmieszany z płynem chłodniczym czy też z zanieczyszczeniami np. nadmierną ilością sadzy. Kolejnym elementem, który pozwala określić stan oleju silnikowego to jego lepkość. Płyn nie może być ani nadmiernie rozwodniony, ani zbyt lepki. Istotne jest również to, aby filtr paliwowy nie był zapchany. Mitem zaś jest to, że czarny kolor oleju jest znakiem konieczności jego natychmiastowej wymiany.

Kiedy wymienić olej silnikowy?

Oleje silnikowe na ogół powinno wymieniać się raz na 15-17 tysięcy przejechanych kilometrów. Przyjęło się bowiem, iż po tym przebiegu filtr oleju nie jest w stanie zatrzymywać już zanieczyszczeń, a sam olej traci swoje wyjściowe właściwości smarne. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Jeśli auto eksploatowanie jest głównie w mieście lub też zasilane jest na LPG, kierowca powinien zadbać o wymianę oleju silnikowego oraz filtru paliwa po 10 tys. przejechanych kilometrach. Dokonać może tego w zakładzie Mechaniki Pojazdowej Teodora Wilczackiego, przy którym działa sklep motoryzacyjny.

Samodzielna wymiana czy w warsztacie samochodowym?

Dzisiaj wiele osób decyduje się na samodzielną wymianę oleju silnikowego i filtra paliwowego. Nie jest to rekomendowane działanie. Zły dobór płynu, a także filtru może doprowadzić do awarii silnika. Niejednokrotnie trzeba wtedy wykonać drogi remont kapitalny. Samodzielna wymiana oleju nie jest przy tym znacznie tańsza od serwisu warsztatowego. Koszty, które należy ponieść to: zakup oleju, zakup filtru, zakup narzędzi, opłata za stanowisko samoobsługowe (kanał). Serwis na własną rękę jest zatem tańszy maksymalnie o 30%-50%. Nie jest jednak w pełni bezpieczny dla auta i nie należy narażać się na późniejsze ewentualne problemy.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas