Materiał Partnera Wskazania do ozonowania samochodu

Wskazania do ozonowania samochodu

Dla niektórych kierowców samochód jest jak drugi dom – inni zasiadają za kółkiem relatywnie rzadko. Niezależnie od tego, ile czasu spędzamy w kabinie naszego auta, warto zadbać o to, by była ona czysta i wolna od obecności różnego rodzaju drobnoustrojów. Chodzi nie tylko o nasz komfort jazdy, ale również zdrowie. Jedną ze skuteczniejszych metod oczyszczania wnętrza samochodu z szkodliwych bakterii i grzybów, jest ozonowanie.

Na czym polega ozonowanie?

Ozonem nazywamy trójatomową cząsteczkę tlenu. Naturalnie powstaje on z tlenu zgromadzonego w wysokich partiach atmosfery, na które działa promieniowanie ultrafioletowe słońca oraz w wyniku wyładowań atmosferyczny. Ozon może być również wytwarzany sztucznie przy użyciu urządzeń nazywanych ozonatorami. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu tzw. wyładowań koronowych, powstających w momencie jonizacji cieczy lub gazu otaczającego przewodnik. Jakie są jednak jego właściwości i jak można użyć go do oczyszczania kabiny samochodu?

Ozon posiada, zgodnie z szacunkami, właściwości dezynfekujące blisko 50 razy skuteczniejsze od chloru – mówi przedstawiciel firmy Bitom Ozone TechnologyJest w stanie wnikać w strukturę komórkową drobnoustrojów, takich jak grzyby i bakterie, i niszczyć je od środka. Ponieważ posiada formę lotną, bez problemu jest w stanie dostać się do zakamarków, w których dochodzi do namnażania się drobnoustrojów, a które są niedostępne dla innych metod czyszczenia. Ozonu nie należy wdychać, gdyż działa drażniąco na błony śluzowe, zarazem jednak jest on związkiem bardzo niestabilnym i już po upływie pół godziny rozpada się do dwuatomowej, nieszkodliwej cząsteczki tlenu – to dodatkowa przewaga nad chemicznymi metodami czyszczącymi.

Zastosowanie ozonowania w pielęgnacji samochodu

Ozonowanie to skuteczna metoda oczyszczania wnętrza samochodu z zanieczyszczeń, których nie jesteśmy w stanie usunąć innymi metodami. Szczególnie dobrze spisze się w konserwacji klimatyzacji, która za względu na specyficzne warunki panujące w jej wnętrzu – wysoka wilgotność, mało światła – jest idealnym miejscem dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Nie tylko negatywnie wpływają one na nasze zdrowie, przyczyniając się między innymi do rozwoju chorób i alergii, ale również obniżają komfort przebywania wewnątrz kabiny samochodowej. Głównym wskazaniem do zastosowania ozonowania są brzydkie zapachy dobywające się z nawiewów klimatyzacji – świadczą one o znacznym zagrzybieniu wnętrza instalacji. Ozonowanie może być również wykorzystywane do czyszczenia wnętrza kabiny, np. siedzisk, w których głębokich warstwach mogą gromadzić się zanieczyszczenia, sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów.

Podziel się