Materiał Partnera Większa moc, lepsze brzmienie – jak skutecznie modyfikować samochód?

Większa moc, lepsze brzmienie – jak skutecznie modyfikować samochód?

Wielu kierowców będących pasjonatami motoryzacji nierzadko nie jest usatysfakcjonowana mocą generowaną przez jednostkę napędową w ich samochodzie. Jak się jednak okazuje, można ją skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie zwiększyć, niekiedy nawet bez ingerencji w mechanikę pojazdu. Dzięki odpowiednim modyfikacjom auto będzie nie tylko szybsze, ale i dźwięk dochodzący z wydechu ulegnie znacznej poprawie. Jak tego dokonać?

Więcej mocy, więcej przyjemności

Samochody produkowane przez koncerny wyposażane są w jednostki napędowe o określonej mocy – zazwyczaj jest ona ustalana do bezpiecznego limitu, który nie narazi podzespołów na uszkodzenia wynikające ze zbyt intensywnej eksploatacji. Dla wielu kierowców jest to jednak parametr bardzo istotny, a proponowane przez producenta wartości w tym zakresie stają się niewystarczające. Bywa tak m.in. w przypadku silników EcoBoost – specjalne pakiety mocy pozwalają na uzyskanie większej ilości koni mechanicznych i wyższego momentu obrotowego bez konieczności ingerowania w mechaniczne komponenty. Przygotowane przez Zamiar Garage programy zapewniają imponujące wyniki na hamowni – jest to również możliwe dzięki montażowi i właściwemu strojeniu urządzeń Ecumaster EMU. Zwiększanie mocy dzięki samej elektronice to więc bardzo dobre i bezpieczne rozwiązanie, jednak dla miłośników jeszcze wyższych parametrów w zakresie koni mechanicznych i momentu obrotowego proponowane są modyfikacje mechaniczne obejmujące poszczególne podzespoły auta – jakie konkretnie?

Odpowiednie modyfikacje

Jednym z elementów wpływających nie tylko na moc silnika, ale też na jego brzmienie, jest układ wydechowy. Jego odpowiednia budowa to więc jeden z kluczowych punktów modyfikacji samochodu. Zainstalowanie w aucie precyzyjnie spawanego układu wydechowego ze stali nierdzewnej wydobędzie z samochodu głęboki, przyjemny dźwięk, który przyciągnie uwagę nie tylko pasjonatów motoryzacji. Kolejnym z ważnych podzespołów jest układ dolotowy odpowiadający za dostarczenie powietrza do cylindrów. Im więcej go tam trafi, tym wyższa będzie moc jednostki napędowej, dlatego dobrym pomysłem będzie dopasowanie części o zwiększonych, ulepszonych parametrach. Warto pamiętać, że tego typu modyfikacje muszą być przeprowadzane przez specjalistów – oprócz instalacji nowych elementów będą oni wiedzieli jak zestroić je z resztą podzespołów – tak, by nie doprowadziło to do uszkodzeń. Więcej koni mechanicznych oraz podwyższony moment obrotowy to lepsze osiągi – szybciej przyspieszające auto należy także odpowiednio przygotować do wytracania prędkości. Modyfikowanie zacisków hamulcowych czy innych elementów całego układu odpowiedzialnego za hamowanie to również istotna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę oddając auto w ręce profesjonalistów od tuningu.

Podziel się