Materiał Partnera W jakie elementy oświetleniowe powinna być wyposażona przyczepa samochodowa?

W jakie elementy oświetleniowe powinna być wyposażona przyczepa samochodowa?

Każdy uczestnik ruchu drogowego chciałby bezpiecznie dotrzeć do celu. Niestety codziennie media informują o dużej liczbie wypadków komunikacyjnych. Najczęściej wynikają one z dwóch czynników - brawury kierowców bądź też niewłaściwego stanu technicznego pojazdów i nieodpowiedniego przygotowania ich do jazdy, na które wpływa brak właściwego oświetlenia. Dowiedz się, w jakie elementy oświetleniowe powinna być wyposażona przyczepka samochodowa i bądź bezpieczny na drodze.

Właściwe oświetlenie podstawą bezpieczeństwa

Zarówno osoby prywatne, jak i firmy chętnie korzystają z różnego rodzaju przyczep. Są to pojazdy pozbawione silnika, które znacznie ułatwiają transport towarów. Trudno sobie wyobrazić bez nich przeprowadzki, prace budowlane, a nawet przewożenie jachtów czy innych pojazdów. Aby jednak były w stanie pomieścić różnorodny ładunek, charakteryzują się najczęściej sporymi gabarytami. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby były dobrze widoczne na drodze, bowiem brak właściwego oświetlenia mógłby stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Nie ulega więc wątpliwości, że oświetlenie przyczep jest niezwykle istotne, co podkreśla przedstawiciel sklepu z częściami do przyczep.

Właściwe oświetlenie przyczepy to obowiązek każdego właściciela. Najważniejszym zadaniem lamp montowanych na przyczepie jest bowiem bezpieczeństwo kierowcy oraz uczestników ruchu drogowego. Ponadto kwestie związane z oświetleniem mają dokładne regulacje prawne, a niedostosowanie się do przepisów może skutkować mandatem. Wszystko to sprawia, że warto zadbać o odpowiednie oświetlenie przyczepy i poznać przepisy, które są temu poświęcone, twierdzi nasz rozmówca.

Co się składa na obowiązkowe oświetlenie przyczepy?

Oświetlenie przyczepy, podobnie jak wszystkich innych pojazdów ma dokładne regulacje prawne. Informacje na ten temat znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. W powyższym dokumencie dokładnie określono, w jakie światła musi być wyposażona każda przyczepa, a także jaki rodzaj oświetlenie powinien być dodatkowo zamontowany w przyczepach o dużych gabarytach. Warto także wiedzieć, że zgodnie z przepisami w pojazdach nie wolno montować dodatkowych, dowolnie wybranych świateł. Jedynym wyjątkiem są światła pozycyjne przednie i boczne, a także światło cofania, które można zamontować w każdej przyczepie.

Zgodnie z przepisami rodzaj oświetlenie powinien być dostosowany do rodzaju przyczepy. Na obowiązkowe oświetlenie każdej przyczepy składają się:

 • kierunkowskazy,

 • światła stopu, 

 • światła pozycyjne tylne,

 • światła awaryjne,

 • światła przeciwmgielne tylne,

 • odblaski tylne w kształcie trójkąta,

 • odblaski przednie i boczne w innym kształcie niż trójkąt,

 • podświetlenie tablicy rejestracyjnej.

Oprócz oświetlenie obowiązkowego istnieją także dodatkowe wymagania obowiązujące przyczepy o większych gabarytach. Posiadacze takich pojazdów muszą zatem wyposażyć je w oświetlenie:

 • przyczepa szersza niż 1,6 m - światła pozycyjne przednie,

 • przyczepa szersza niż 2,1 m - światła obrysowe tylne i przednie,

 • przyczepa dłuższa niż 6 m wraz z dyszlem - światła pozycyjne boczne,

 • DMC powyżej 750 kg (zarejestrowane po 01.08.2009 r.) - światła cofania,

 • DMC powyżej 3,5 ton oraz szersze niż 2,1 m - światła odblaskowe konturowe tylne,

 • DMC powyżej 3,5 ton oraz dłuższe niż 6 m (zarejestrowane po 10.10.2009 r.) - światła odblaskowe konturowe boczne,

 • DMC powyżej 10 ton oraz dłuższe niż 10 m - żółte odblaskowe tablice z czerwonym, fluorescencyjnym obwodem.

Podsumowując, oświetlenie przyczepy to jeden z czynników o dużym wpływie na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Z tego powodu warto dokładnie poznać wszystkie regulacje prawne i dostosować do nich swój pojazd.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas