Artykuł sponsorowany W jaki sposób zregenerować reflektory samochodowe?

W jaki sposób zregenerować reflektory samochodowe?

Wpływ na bezpieczeństwo jazdy samochodem ma wiele czynników. Jednym z nich jest prawidłowa widoczność drogi. Ten czynnik ma szczególne znaczenie, gdy poruszamy się nocą lub po zmroku, kiedy drogi nie są oświetlone przez słońce. Niedoświetlenie jezdni nie zawsze leży po stronie słabej żarówki. Często gorsze oświetlenie spowodowane jest zabrudzonymi lub zmatowiałymi reflektorami. W jaki sposób regeneruje się tę część samochodu?

Regeneracja reflektorów – jak zacząć?

W dzisiejszych czasach producenci samochodów wykonują plastikowe reflektory samochodowe. Ich wadą jest to, że nie są one aż tak odporne na działanie czynników atmosferycznych, jak reflektory szklane, aczkolwiek są bardzo plastyczne i dają się formować w rozmaite kształty. To ma też swoje dobre strony, ponieważ w przypadku ich zabrudzenia lub zmatowania możliwa jest regeneracja, co jest trudne lub niemożliwe do samodzielnego wykonania w przypadku elementów szklanych. Plastikowe klosze lamp najczęściej matowieją, żółkną, odbarwiają się i rysują. Wpływ na to ma wiele czynników, np. promienie słoneczne, drobne kamyki unoszące się w trakcie jazdy, a także stosowanie nieodpowiednich środków czyszczących.

Zamiast wymieniać reflektory, można je odnowić. Regeneracja plastikowych reflektorów, którą oferuje m.in. firma Diament Auto Spa z Inowrocławia w województwie kujawsko-pomorskim, nie należy do skomplikowanych czynności. Pierwszym zadaniem jest dokładne wyczyszczenie elementu. Gdy reflektory są czyste, należy określić ich stan pod kątem zarysowań i poziomu zmatowienia. To pozwoli na zastosowanie odpowiedniego papieru ściernego. W przypadku niewielkich zniszczeń wystarczające jest delikatne zeszlifowanie powierzchni reflektora. Zanim jeszcze przystąpimy do regeneracji, warto okleić lampę specjalną taśmą, która zabezpiecza inne części samochodu, w tym lakier.

Szlifowanie i polerowanie reflektorów

Kolejnym etapem jest szlifowanie reflektora. Na początku wykorzystuje się papier ścierny o grubszej gradacji. Ważne jest, aby w trakcie tej czynności nie wykonywać kolistych ruchów, lecz poziomie i pionowe. W trakcie szlifowania co jakiś czas warto spłukać reflektor wodą, by sprawdzić postępy pracy. Istotne jest, aby szlifując reflektor, stopniowo zmieniać gradację papieru ściernego na coraz drobniejszy. Celem takiego działania jest usunięcie wszelkich zarysowań. Musimy też uważać na to, by cała powierzchnia lampy była równomiernie wygładzona. Szlifowanie kończy się, gdy reflektor będzie matowy, bez przebarwień i rys.

Następnie lampa musi zostać opłukana i wytarta miękką szmatką. Dopiero suchy i czysty reflektor można polerować. W ten celu używa się krążka polerskiego wraz z nałożonym środkiem polerskim do reflektorów. Preparat rozciera się po powierzchni lampy i poleruje. Na początku warto stosować mniejsze obroty urządzenia polerującego, aby dobrze rozprowadzić środek polerski. Dopiero po pewnym czasie zwiększą się obroty i poleruje lampę do uzyskania przejrzystej powierzchni. Po polerowaniu konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie reflektora. Zazwyczaj używa się specjalnego lakieru, który chroni lampę przed działaniem niesprzyjających warunków zewnętrznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas