Materiał Partnera W jaki sposób dbać o klimatyzację w aucie?

W jaki sposób dbać o klimatyzację w aucie?

Układ klimatyzacji w samochodzie to bardzo istotny jego element. Wpływa znacząco na samopoczucie kierowcy, mając tym samym bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowników pojazdu. O klimatyzację w aucie należy kompleksowo zadbać – renomowane warsztaty samochodowe realizują przeglądy układu, które obejmują wiele czynności serwisowych. Jakich dokładnie?

Przynajmniej raz w roku

Klimatyzacja przydaje się podczas wysokich temperatur panujących na zewnątrz – skutecznie ochładza kabinę pojazdu, dzięki czemu jazda jest komfortowa i nie ma negatywnego wpływu na samopoczucie kierowcy. Dlatego tak istotne jest dokonywanie przeglądów tuż przed sezonem letnim. Oczyszczanie układu klimatyzacji wiąże się również z konieczną wymianą filtra kabinowego oraz odgrzybieniem kanałów dolotowych powietrza do kabiny. Tego typu czynności serwisowe realizowane są jedynie przez wyspecjalizowane zakłady mechaniki pojazdowej, takie jak np. Warsztat Samochodowy Slav Auto. Fachowcy sprawdzą i – jeśli zajdzie taka potrzeba – naprawią układ klimatyzacji, czyniąc go efektywnym oraz bezpiecznym dla zdrowia. Okazuje się bowiem, że zanieczyszczone powietrze trafiające do kabiny przez niewłaściwie funkcjonującą klimatyzację może przyczynić się do rozwoju chorób górnych dróg oddechowych i alergii. W ramach serwisu klimatyzacji profesjonaliści wymieniają czynnik chłodniczy odpowiedzialny za obniżanie temperatury powietrza dostarczanego do pojazdu. Co jeszcze obejmuje przegląd układu?

Kompleksowe sprawdzenie

Uzupełnienie czynnika, wymiana filtra kabinowego czy ewentualna naprawa klimatyzacji to tylko niektóre z usług wykonywanych w ramach pełnego przeglądu układu. Fachowcy z dobrego warsztatu samochodowego zaczynają przegląd od sprawdzenia skuteczności działania klimatyzacji. Analizowany jest także stan techniczny poszczególnych komponentów układu, takich jak np. przewody, pasek napędowy czy filtr przeciwpyłkowy. Za pomocą nowoczesnej metody podciśnieniowej mechanik sprawdza, czy cały układ jest szczelny – w przypadku nieprawidłowości w tym zakresie do klimatyzacji wprowadzany jest specjalny barwnik. Dzięki niemu specjalista lokalizuje źródło nieszczelności i jest w stanie wyeliminować usterkę. W całym układzie uzupełniany jest olej oraz wspomniany już czynnik chłodniczy, a po zakończeniu czynności serwisowych związanych z przeglądem klimatyzacji, mechanik dokładnie sprawdza jej działanie. Pomiar ciśnienia pozwala ustalić efektywność układu i jego sprawność. Warto więc regularnie dbać o stan klimatyzacji w aucie – to możliwość cieszenia się czystym, przyjemnym powietrzem w kabinie samochodu.

Podziel się