Materiał Partnera W czym się zorientować przy wynajmie samochodu?

W czym się zorientować przy wynajmie samochodu?

Wypożyczenie samochodu to komfortowe rozwiązanie dla osób, które na co dzień nie poruszają się tym środkiem lokomocji lub go nie potrzebują. Odbiór auta to nieskomplikowana i szybka opcja. Jednak aby wynajem przebiegł pomyślnie, a my mogli cieszyć się jazdą, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Jakich? Podpowiedzi znajdują się poniżej.

Szczegóły umowy

Umowa wypożyczenia to podstawa. Przed jej podpisaniem należy dokładnie przeczytać wszystkie zapisy. Mogą zawierać informacje o dodatkowych kosztach, które będziemy musieli ponieść, w razie niespełnienia zamieszczonych warunków. Nasz podpis jest jednoznaczny z ich akceptacją, więc od tego też będzie zależała zasadność ewentualnej reklamacji. Niech pośpiech nie będzie doradcą w tej sytuacji.

Dodatkowe opłaty mogą dotyczyć na przykład przekroczenia ustalonego limitu kilometrów przy wynajmie długoterminowym lub krótkoterminowym, nieuzupełnionego baku, uszkodzenia samochodu lub zabrudzenia go w środku, zwrotu do innego niż pierwotnego oddziału wypożyczalni. To wszystko powinno być jasno wskazane w umowie.

Nie można zapomnieć o kaucji, która musi być w pełni zawrócona w momencie zwrotu samochodu w nienaruszonym stanie.

Aktualne ubezpieczenie

Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi mieć polisę OC. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, firm, jak i aut z wypożyczalni. Poza obowiązkowym ubezpieczeniem istotne dla nas może okazać się AC oraz assistance, co uchroni nas przed obciążeniem kosztami naprawy w razie uszkodzenia pojazdu. Także o ten aspekt trzeba dokładnie dopytać.

Dodatkowo warto porównać dane pojazdu, takie jak numer VIN oraz numer rejestracyjny z danym wpisanymi w dowodzie rejestracyjnym samochodu. To niezwykle ważne w razie kontroli policyjnej.

Stan techniczny

Wszystkie zauważone usterki pojazdu jak wady karoserii, tapicerki, wyposażenia powinny zostać skrzętnie odnotowane w protokole odbioru pojazdu. Istotny jest też stan ogumienia i jego adekwatność do pory roku. Profesjonalne wypożyczalnie samochodów, takie jak na przykład Car4go.pl w Łodzi, dbają o regularne przeglądy oraz eliminowanie wszelkich awarii. Mimo to lepiej ustrzec się przed oskarżeniem o powstanie wad, które były już obecne przed tym, jak odebraliśmy auto. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie zrobienie zdjęcia zauważonej usterki.

Do załatwienia wszystkich formalności związanych z wynajmem potrzebny jest dowód osobisty oraz prawo jazdy. Najczęściej samochody są udostępniane osobom, które posiadają je co najmniej rok. Wymienione dokumenty muszą przedstawić wszystkie osoby, które będą kierowcami wypożyczonego auta.

Opracowanie:

Car4go.pl Wypożyczalnia samochodów

Łódź , al. Piłsudskiego 143

Podziel się