Materiał Partnera Urządzenia do obróbki w warsztatach blacharskich

Urządzenia do obróbki w warsztatach blacharskich

Warsztaty blacharskie zajmują się naprawą karoserii, obróbką elementów i blach a także wykonywaniem rekonstrukcji. Do podstawowych czynności należy cięcie blach, a także szlifowanie, zginanie i łączenie zrekonstruowanych elementów. Jakie narzędzia są najczęściej wykorzystywane w pracach blacharskich?

Jakie narzędzia wykorzystywane są w naprawie karoserii samochodów?

W pracy blacharza wciąż wykorzystywane jest wiele narzędzi ręcznych, jak przecinaki, młotki blacharskie, czy nożyce do blach. Czasem zastępowane są one narzędziami o napędzie elektrycznym lub pneumatycznym, jednak praca z wykorzystaniem narzędzi ręcznych nadal dominuje w blacharstwie. Do najpopularniejszych narzędzi w warsztatach blacharskich należą:

  • nożyce i piły mechaniczne oraz pneumatyczne;

  • przecinaki blacharskie;

  • przecinaki plazmowe;

  • szlifierki kątowe, szlifierki boczne;

  • zginarki do blach;

  • nitownice;

  • lutownice i spawarki;

  • zgrzewarki.

Rynek napraw karoserii samochodowych ulega zmianom wraz z ewolucją konstrukcji tych karoserii. Naprawa pojazdu zgodna ze specyfikacją producenta prezentuje czasem dość wysokie wyzwanie. Często podczas usuwania uszkodzeń w karoserii, blacharz musi zmierzyć się z kilkoma metodami łączenia i z kilkoma rodzajami materiałów. Stąd konieczna jest wiedza techniczna dotycząca metod stosowanych w konstrukcji nadwozi pojazdów, jak i nowoczesne narzędzia blacharskie i technologie naprawcze.

Zastosowanie nowoczesnych narzędzi w naprawie blach samochodowych

Cięcie paneli karoserii może być wykonywane przy użyciu pił pneumatycznych, które wykonują ruch posuwisto-zwrotny z częstotliwością nawet do 10 tys. ruchów na minutę. Stosuje się także nożyce napędzane energią elektryczną lub sprężonym powietrzem. Bardzo wydajną metodą jest przecinanie plazmowe, które pozwala na wysoką precyzję cięcia w miejscach trudno dostępnych.

Szlifierki stosowane mogą być także do przecinania, albo do szlifowania spoin, krawędzi i nierówności po naprawie karoserii. W zależności od przeznaczenia stosuje się różne rodzaje tarcz szlifierskich, które można kupić w internetowym sklepie z wyposażeniem warsztatów samochodowych Techwar. Oprócz szlifierek kątowych stosowane są także szlifierki taśmowe, które są urządzeniami o niewielkich rozmiarach, elektryczne lub pneumatyczne, o wysokiej wydajności.

Łączenie elementów za pomocą nitowania daje bardzo dobre efekty w łączeniu blach ze stali nierdzewnej, stopów aluminium, elementów powlekanych, niepowlekanych i ocynkowanych. Jest to metoda łączenia tańsza niż spawanie laserowe, wykazująca bardzo dobre parametry mechaniczne. Tymczasem odchodzi się od lutospawania, zwłaszcza metodą MAG, która powoduje wytwarzanie zbyt dużych ilości ciepła. Zamiast tego stosuje się natomiast zgrzewanie, choć dyskusje na temat ustalenia najlepszych parametrów dla uzyskania prawidłowego połączenia tą metodą wciąż trwają.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas