Materiał Partnera Typowe usterki Volkswagena Touareg

Typowe usterki Volkswagena Touareg

Volkswagen Touareg nie jest autem, które bardzo często odwiedza warsztat samochodowy. Niemniej jednak, jak każdy ze współczesnych pojazdów, ma swoje mocne i słabsze strony. Chociaż konstrukcyjnie Touareg jest bliźniakiem Porsche Cayenne oraz Audi Q7, to jednak i jemu przydarzają się awarie. Omówimy dzisiaj najbardziej newralgiczne podzespoły tego popularnego modelu.

Jakich silników należy unikać w Touaregu?

Kupując luksusowy SUV Volkswagena wybór pada często na mocniejsze wersje jednostki napędowej. W końcu dużemu autu potrzebna jest odpowiednia moc. Okazuje się jednak, że dużych i mocnych silników w tym modelu lepiej się wystrzegać. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ich „paliwożerność” oraz wysokie koszty napraw warsztatowych. Najlepsze i najbardziej ekonomiczne w tym modelu są najmniejsze jednostki jak 2.5 TDI.

Na czym polegają wysokie koszty warsztatowe? Najlepiej zobrazuje to przykład silnika 3.0 V6 TDI, który jest wyposażony w bardzo skomplikowany układ rozrządu. Jego wymiana, która powinna być przeprowadzana po 150-200 tysiącach kilometrów, może być bardzo dotkliwa dla portfela właściciela tego auta. Przy takim przebiegu bardzo częste są także awarie turbosprężarek, co generuje dodatkowe i to niemałe koszty. Niejednokrotnie zdarza się, że trzeba wymienić cały podzespół. Przy odrobinie szczęścia wystarczy naprawa systemu kierownic w układzie zmiennej geometrii. W takim przypadku warto znaleźć warsztat samochodowy, który specjalizuje się w naprawach aut marki Volkswagen.

Kłopotliwą jednostką jest również silnik 6.0 W12, który jest bardzo drogi w serwisowaniu ze względu na skomplikowaną budowę. Wiele napraw wymaga po prostu wyjęcia jednostki napędowej. A to podnosi koszty serwisu.

Swego rodzaju niechlubnym rekordzistą można nazwać silnik 5.0 V10, który oprócz tego, że jest drogi w serwisowaniu, to potrafi zatrzeć się już przy 150 tysiącach przebiegu. Podobny problem jest diagnozowany w silnikach 2.5 TDI.

Jakie usterki mogą pojawić się w Touaregu?

Do częstych usterek w VW Touareg należą zawodzące klapkowe zawory w kolektorze dolotowym. Dokładnie rzecz biorąc psuje się ich układ sterujący lub napęd. Stwierdzenie usterki kończy się zazwyczaj wymianą kompletnego kolektora, a w niektórych przypadkach nawet dwóch (przy każdym rzędzie cylindrów).

Przy dłuższych przebiegach dosyć „powszechnym” zjawiskiem jest konieczność wymiany podpory wału napędowego. Jej zużycie objawia się hałaśliwą pracą całego układu napędowego. Biorąc pod uwagę fakt, że podpora stanowi komplet z wałem trzeba przygotować się na dosyć poważny wydatek. Doświadczeni mechanicy podkreślają też dużą awaryjność automatycznych przekładni w Touaregu. W tym przypadku częsta wymiana oleju może wydłużyć żywotność tego podzespołu.

Zawieszenie Touarega jest dosyć trwałe i raczej pozbawione słabych punktów. Niemniej jednak kupując auto na rynku wtórnym bardzo często zdarza się, że jest ono w kiepskim stanie. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wizyta w sprawdzonym warsztacie. Bardziej awaryjne jest zawieszenie pneumatyczne. Szwankują w nim przede wszystkim kompresory oraz miechy powietrzne. Cechą charakterystyczną Volkswagena Touareg jest też mała trwałość hamulców.

Słów kilka warto także poświęcić elektronice. Nie jest ona zbyt awaryjna. Niemniej jednak zdarzają się usterki systemu diagnostycznego OBD lub układu sterowania przeniesieniem napędu. Często zawodzą tez czujniki ciśnienia w oponach. Ponadto reflektory wykazują tendencję do wysuwania się z mocowania, co w efekcie sprawia, że przestają działać. W obrębie nadwozia newralgiczna jest pokrywa bagażnika, która czasami traci szczelność. Objawem tego jest widoczne zawilgocenie przestrzeni bagażowej.

Szukając warsztatu, który posiada duże doświadczenie w naprawach aut marki Volkswagen warto skorzystać z usług firmy Małpka Garage ze Środy Wielkopolskiej. Warsztat prowadzony przez Mateusza Ruszkiewicza świadczy usługi związane z kompleksową naprawą pojazdów. Wykwalifikowani fachowcy, nowoczesny sprzęt oraz długa lista zadowolonych Klientów są najlepszą rekomendacją dla Małpka Garage.

Podziel się