Artykuł sponsorowany Sterownik i jego rola w instalacji LPG

Sterownik i jego rola w instalacji LPG

Samochodowe instalacje gazowe to rozbudowane systemy, składające się z kilku głównych elementów. Każdy jest niezbędny do prawidłowego działania instalacji, jednak jeden z nich odgrywa rolę szczególną. Jest nim sterownik, obecny w systemach nowszych generacji. Czym jest to urządzenie i za jakie zadania odpowiada? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Sterownik gazowy – co to takiego?

Sterownik LPG to urządzenie elektroniczne, swego rodzaju komputer, do którego podłączone są inne elementy instalacji gazowej, między innymi elektrozawór, czujniki i wtryskiwacze. Sterownik z kolei połączony jest z ECU, czyli komputerem pokładowym samochodu – połączenie to jest konieczne, żeby cała instalacja mogła działać. Dlatego też sterownik montowany jest w komorze silnika w taki sposób, by chronić go przed wpływem wilgoci.

Funkcja sterownika

Jak sama nazwa urządzenia wskazuje, sterownik odpowiedzialny jest za sterowanie instalacją gazową, a więc między innymi jej uruchamianie i wyłączanie w zależności od okoliczności, dawkowanie gazu do cylindrów silnika oraz kontrolowanie składu mieszanki gazowej.

Z tego powodu sterownik jest mózgiem całej instalacji i jej najważniejszym elementem – mówi przedstawiciel firmy Optima, specjalizującej się w produkcji systemów LPG – Usterka sterownika, nieprawidłowe parametry pracy lub po prostu nieprawidłowe dopasowanie urządzenia do reszty instalacji oraz przyszłego zastosowania spowodują, że cała instalacja przestanie działać lub jej działanie będzie nieefektywne. Dlatego tak ważne jest, żeby sterownik był nie tylko wysokiej jakości, ale został również dopasowany przez wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę.

Sterownik nie mógłby pełnić swoich funkcji, gdyby nie podłączenie z czujnikami w innym elementach instalacji oraz ECU. To właśnie na podstawie danych pochodzących z tych urządzeń sterownik jest w stanie kontrolować skład mieszanki oraz wydajność pracy instalacji. Jest to istotne między innymi z ekonomicznego punktu widzenia – optymalne zużycie gazu pozwala zmaksymalizować wydajność instalacji przy minimalnym zużyciu paliwa.

Objawy nieprawidłowej pracy sterownika

Jeśli sterownik ulegnie uszkodzeniu, np. w wyniku zamoknięcia bądź mechanicznego urazu, lub jest nieprawidłowo dopasowany do samochodu i pozostałych elementów instalacji, instalacja może przestać działać całkowicie, co uniemożliwi nam jazdę na paliwie gazowym. Inne objawy nieprawidłowości to między innymi szarpanie silnika i jego nierówna praca oraz złe wskazania ilości paliwa w zbiorniku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas