Materiał Partnera Stacja klimatyzacyjna, czyli sprzęt do nabijania czynnika chłodniczego

Stacja klimatyzacyjna, czyli sprzęt do nabijania czynnika chłodniczego

Każdy kierowca samochodu musi pamiętać o częstym serwisie układu klimatyzacyjnego. Dotyczy on wymiany filtrów i innych elementów eksploatacyjnych, a także wiąże się z nabijaniem czynnika chłodniczego oraz z odgrzybianiem. Większość działań serwisowych prowadzonych jest wtedy dzięki nowoczesnym urządzeniom zwanym stacjami klimatyzacyjnymi. Najlepsi mechanicy wykorzystują zautomatyzowane sprzęty np. marki TEXA. To między innymi o nich przeczytasz w dalszych częściach artykułu. Dowiesz się również, kiedy udać się na serwis klimatyzacji samochodowej.

Harmonogram obsługi klimatyzacji samochodowej

Regularny serwis klimatyzacji samochodowej jest ważny z wielu względów. Przede wszystkim istotne jest to dla zdrowia człowieka. Po kilkunastu tygodniach użytkowania klimatyzacji zbierają się bowiem w niej bakterie, grzyby i pleśń. Może to powodować nieprzyjemny zapach i rozpylanie w kabinie groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Ozonowanie klimatyzacji to zatem czynność, którą należy przeprowadzać regularnie.

Pozostałe czynności serwisowe wpływają zaś na pracę całego układu, w tym na jego wydajność grzewczą zimą i chłodniczą latem. Jeśli chcesz podróżować samochodem, który zapewni optymalne warunki temperaturowe wewnątrz pojazdu, musisz zatem dbać o układ klimatyzacyjny. Harmonogram obsługi klimatyzacji samochodowej powinien uwzględniać:

  • ozonowanie układu raz na pół roku,
  • napełnianie klimatyzacji czynnikiem chłodniczym raz w roku, a niekiedy dwa razy (przed zimą i przed latem),
  • wymianę filtru – raz na kilkanaście miesięcy w zależności od modelu auta,
  • badanie stanu technicznego i szczelności układu – podstawowa analiza przy nabijaniu i ozonowaniu, rozszerzona raz na 2 lata,
  • wymianę elementów klimatyzacji i ich serwis (np. parownika, skraplacza) według wskazań producentów lub podczas wykrycia usterki.

Szybka, tania i wysoka jakościowo obsługa klimatyzacji

Szybką, tanią i wysoką jakościowo obsługę klimatyzacji samochodowej – wszystkim układów samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, specjalistycznych, rolnych – gwarantują te zakłady mechaniki pojazdów, które są wyposażone w nowoczesne półautomaty zwane stacjami klimatyzacyjnymi. Urządzenia marki TEXA posiada warsztat POLCAR, który obsługuje układy wymagające zarówno czynnika chłodniczego R134a, jak i nowego R1234yf. Z wykorzystaniem wysokiej klasy stacji (np. KONFORT 720R) nabijanie klimatyzacji samochodowej jest proste, szybkie i wyjątkowo tanie. Co zapewnia jeszcze takie urządzenie?

Najlepsze stacje klimatyzacyjne wyposażone są w filtry odkwaszająco-osuszające, które pozwalają na regenerację odzyskanego czynnika chłodniczego oraz ponowne jego użycie. Odbywa się to po odseparowaniu zużytego oleju. Prócz tego półautomat tworzy w układzie klimatyzacyjnym próżnię, co pozwala na wykonanie bardzo precyzyjnych testów szczelności. Podstawowym zadaniem stacji klimatyzacyjnej jest jednak napełnianie układu oraz dozowanie oleju. W przypadku sprzętów najwyższej klasy można też mówić o obsłudze zaawansowanych systemów, które są montowane m.in. w najnowszych autach hybrydowych. 

Opracowanie:

Polcar Mechanika Pojazdowa Damian Polut

Darżyno 2

  • tel. 724 734 055

Podziel się