Artykuł sponsorowany Sprzęgło samochodowe - jak uniknąć napraw i dbać o ten podzespół?

Sprzęgło samochodowe - jak uniknąć napraw i dbać o ten podzespół?

Naprawa sprzęgła może być kosztowną usługą, dlatego też warto dowiedzieć się, jak dbać o ten podzespół na co dzień. Okazuje się bowiem, że nawet małe, pozornie niezauważalne zachowania, mogą w sposób zdecydowany przyspieszyć jego eksploatację i finalnie zmusić kierowcę do przedwczesnej wizyty w warsztacie samochodowym. Co więc należy zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji?

Jakie są objawy zużytego sprzęgła?

Zużycie sprzęgła wynika przede wszystkim z wytarcia się materiału ciernego, który znajduje się na tarczy tego podzespołu. Wówczas przestaje on działać w sposób prawidłowy i finalnie zaczyna się ślizgać. Najczęstsze objawy zużytego sprzęgła to:

  • szarpnięcia podczas ruszania pojazdem,
  • zapach spalenizny, zwłaszcza w czasie dynamicznego ruszania z miejsca,
  • problemy z przyspieszaniem pojazdu,
  • twardnienie pedału sprzęgła,
  • brak możliwości wbicia biegu.

Tego typu problemy powinny zachęcić do szybkiej wizyty w warsztacie samochodowym, w którym najprawdopodobniej konieczna będzie naprawa sprzęgła. Naprawa sprzęgieł samochodowych jest jednak w dużej mierze uzależniona od tego, jaki jest rozmiar uszkodzeń tego podzespołu. Sporadycznie możliwa jest bowiem nawet regeneracja.

Jak dbać o sprzęgło na co dzień?

Wiemy już, jakie są objawy zużytego sprzęgła. Jak jednak należy dbać o ten podzespół na co dzień, by służył jak najdłużej? Bardzo ważne jest to, aby unikać gwałtownego ruszania z miejsca. Jest to częsty błąd popełniany zwłaszcza przez początkujących kierowców, który zdecydowanie przyspiesza zużycie podzespołu. Zużycie sprzęgła przyspiesza również trzymanie pedału sprzęgła podczas jazdy, gdy nie jest to niezbędne ze względu na konieczność zmiany biegu. Jak przyznają mechanicy z firmy Overdrive Service Andrzej Wawrzkiewicz, niestety takie zachowanie powoduje nadmierne zużywanie się łożyska wyciskowego, a także okładzin.

Problematyczne jest również niedociskanie sprzęgła do końca podczas zmieniania biegów. Także jest to częste zachowanie obserwowane wśród początkujących kierowców, którzy zazwyczaj po prostu nie wiedzą, jak prawidłowo obchodzić się z samochodem. Ostatnim zachowaniem, którego warto unikać, jest czekanie w korku z włączonym biegiem. W takiej sytuacji po prostu lepiej wrzucić skrzynię na luz, co również zminimalizuje zużycie sprzęgła.

Ile kosztuje wymiana sprzęgła?

Naprawa sprzęgła to bez wątpienia sytuacja, którą każdy kierowca chciałby odsunąć na możliwie najbardziej odległą przyszłość. Przyczyną tego są przede wszystkim koszty. Już w samochodach kompaktowych, koszt takiej wymiany może przekraczać 1 tys. zł. Na jeszcze większy wydatek muszą być gotowe osoby posiadające samochody ze skrzyniami dwusprzęgłowymi. Wówczas należy przygotować się konieczność przeznaczenia kwoty rzędu od 3 do 5 tys. zł.

Jak widać koszty wymiany sprzęgła są niemałe, dlatego też na co dzień tak ważne jest dbanie o ten podzespół. Nie jest to jednak trudne i już dzięki małym zmianom w nawykach podczas jazdy, można przedłużyć jego żywotność.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas