Artykuł sponsorowany Sezonowa wymiana opon – kiedy jest najlepszy czas?

Sezonowa wymiana opon – kiedy jest najlepszy czas?

Zima się kończy, przychodzi wiosna, temperatury rosną i pojawia się jak zawsze pytanie -kiedy wymienić opony na letnie? Jeden sezon ma już się ku końcowi, więc wielkimi krokami nadchodzi nowy okres. Warto jednak pamiętać, że początki wiosny nie mają stabilnej pogody. Kilka cieplejszych dni nic w zasadzie nie znaczy, ponieważ zaraz po nich mogą pojawić się mrozy. Podobnie mało stabilna aura jest jesienią. Eksperci podpowiadają, kiedy nadchodzi ten idealny moment na sezonową wymianę opon.

Kiedy najlepiej zmienić opony na letnie?

Kiedy wymieniamy opony zimowe na letnie? Niemal każdy kierowca wie, że opony letnie zakłada się wtedy, gdy średnia dobowa temperatura przekracza magiczne 7°C. Jednak sztywne ramy czasowe nie istnieją. Dlaczego? Ponieważ pogoda jest zmienna na przełomie zimy i wiosny. Należy więc zaczekać aż pogoda się ustabilizuje. Dopiero wtedy wizyta w serwisie będzie miała sens. Pośpiech w tym przypadku nie jest wskazany.

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe?

Po lecie przychodzi jesień i znowu pojawia się pytanie - kiedy należy zakładać opony zimowe? Tutaj też ważna jest temperatura. Sezonowa wymiana opon na zimowe jest konieczna, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7°C. W przypadku wymiany opon letnich na zimowe bezwzględnie jednak decydują warunki atmosferyczne. Nigdy też nie warto czekać aż spadnie pierwszy śnieg i pojawi się mróz. 7°C to temperatura, która jest zasadniczym  wyznacznikiem najlepszego momentu, by sezonowo zmieniać opony w aucie.

Czy granica 7 °C jest wiarygodna?

Gdy średnia, dobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza, to mieszanka gumowa, jaką mają opony letnie, zaczyna gwałtownie twardnieć, a same opony tracą swoje właściwości jezdne – tłumaczy Mikołaj Banaszak z firmy wulkanizacyjnej Mi-Gum ze Śremu.

Oznacza to, że opony przestają być bezpieczne. Dlatego zaleca się również, by poza wspomnianą temperaturą 7 stopni, zwracać uwagę na pory dnia, w których odbywa się jazda samochodem.  Jazda w nocy lub nad ranem odbywa się w o wiele niższych temperaturach niż wypadkowa średnia. Wtedy warto zmienić opony wcześniej.

Różnice między oponami letnimi a zimowymi

Poza tym opony letnie różnią się od zimowych. Podstawową różnicą jest mieszanka gumowa, z jakiej je wykonano. Tworzywo używane do produkcji opon letnich sprawdza się najlepiej w temperaturach powyżej 7°C. W takich warunkach gwarantuje doskonałe osiągi oraz bezpieczeństwo użytkowania. W niższych temperaturach opony letnie tracą swoje właściwości. W przypadku opon zimowych jest natomiast odwrotnie. Poniżej 7°C nabierają optymalnych właściwości ze względu na zawartość krzemionki w mieszance. W wyższych temperaturach opony zimowe zwyczajnie się przegrzewają i szybciej zużywają. Nie zapewniają także odpowiedniej przyczepności oraz bezpiecznej drogi hamowania. Poza tym opony zimowe różnią się od letnich rzeźbą bieżnika. Bieżnik opony zimowej ma większą ilość nacięć. Są to tak zwane lamelki. A centralne rowki są zdecydowanie głębsze. To powoduje, że z powodzeniem odprowadzają śnieg i błoto spod opony. Bieżnik opony letniej natomiast jest zdecydowanie płytszy. Dlatego też powierzchnia samego styku opony z nawierzchnią jest zdecydowanie większa, a dzięki temu na suchej jezdni opona lepiej się trzyma. Sama droga hamowania skraca się. Nacięcia są w deszczowe dni odprowadzają wodę i zapobiegają zjawisku zwanemu aquaplaning.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas