Materiał Partnera Sezonowa wymiana opon.

Sezonowa wymiana opon.

Prowadzenie samochodu wchodzi nam w krew, gdy musimy dojeżdżać do sklepów i pracy, do kolegów i na imprezy rodzinne. Najważniejszym dla każdego kierowcy pozostaje zachowanie wszelkich warunków bezpieczeństwa podczas jazdy. Zapinamy pasy, dokonujemy wymiany płynów, sprawdzamy stan pojazdu co jakiś czas. Z czasem przychodzi i pora na wymianę opon z ogumienia letniego na zimowe.

O ogumieniu letnim i zimowym

Ogumienie letnie doskonale sprawdza się, gdy nawierzchnia jest nagrzana. Może być sucha lub mokra. Odpowiedni skład mieszanki gumy przygotowanej dla opon letnich pozwala na zachowanie doskonałej przyczepności w niemal każdych, gorących warunkach lub nocą, gdy temperatura nieco spada. Nie jest to mieszanka, która sprawdzi się w pracy z nawierzchnią chłodną lub lodowatą. Gdy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 oC, powinniśmy zaopatrzyć nasz wóz w opony zimowe. To zagwarantuje bezpieczeństwo nam i naszym pasażerom, gdy w nocy temperatura spadnie poniżej 0 oC, spadnie śnieg, czy wystąpi gołoledź.

A może zamontować w samochodzie opony całoroczne? To chyba nie najlepszy wybór, szczególnie gdy w środku zimy planujemy jakieś dłuższe wypady. Takie, nawet opony nowe, sprawdzają się w większości warunków panujących na drodze i mają szeroki zakres temperaturowy, ale gdy tylko spadnie śnieg, znajdzie się na drodze lód lub zima okaże się znacznie bardziej sroga, to możemy wpaść w niemały kłopot. Opony całoroczne zdadzą egzamin, gdy będziemy wyjeżdżać w bezpieczne dni, na krótkich dystansach. W innym wypadku lepiej jest zachować stary komplet letnich opon i zaopatrzyć się w zimówki.

Zalety opon zimowych

Z powodów dotyczących rzeźby bieżnika opony zimowe zazębiają się na śniegu. Takie zachowanie znacznie poprawia przyczepność na ośnieżonych drogach. Z drugiej strony opony te na zaśnieżonych drogach wykazują się jeszcze lepszym chwytanie nawierzchni. Odpowiedzialne są za to lamele, ich ilość i kształt. Jak mówią specjaliści z MOTOQŹNI Jakuba Duraka, dla których sprzedaż nowych opon to chleb powszedni, na oblodzonych nawierzchniach ważna jest powierzchnia styku, dzięki której znów jesteśmy w stanie utrzymać pojazd w jeździe w zadanym kierunku. No i ostatecznie dzięki dodatkowi krzemionki do mieszanki gumowej elastyczność opon zimowych w niskich temperaturach jest doskonała.

Z wykorzystaniem kół zimowych, wymieniamy więc efekty takie, jak:

  • efekt zazębiania się kół,
  • efekt “pazura”,
  • efekt większej powierzchni styku z nawierzchnią,
  • efekt odpowiedniej mieszanki gumowej.

Z wielu wymienionych powodów warto jest wymieniać opony sezonowo. Korzystać z opon całorocznych tylko, gdy nie wyjeżdża się w trudnych warunkach i na długich dystansach. Lepiej wymienić opony na zimę i lato, gdy przychodzi odpowiedni czas. Skorzystać z magazynu w garażu czy w hotelu dla opon i zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze przez cały okrągły rok, a nie tylko podczas ładnej pogody.

Opracowanie:

Jakub Durak

Wałcz , Wilcza 29

Podziel się