Materiał Partnera Rola i specyfika kompresorów warsztatowych

Rola i specyfika kompresorów warsztatowych

Kompresory stanowią element wielu instalacji i maszyn używanych w różnego typu warsztatach, zakładach produkcyjnych, szpitalach, a także domach prywatnych. Jak widać, urządzenia te znajdują bardzo szerokie zastosowanie. W naszym artykule skupimy się jednak na kompresorach warsztatowych. Przeczytaj i sprawdź, jaką funkcję pełnią w warsztatach samochodowych oraz czym się wyróżniają.

Co warto wiedzieć o kompresorach?

Kompresory wykorzystywane są do sprężania powietrza, stąd urządzenia te nazywane są również sprężarkami. Warto jednak pamiętać, że kompresor wraz z wentylatorami i dmuchawami należy do jednego z rodzajów sprężarek, a więc – każdy kompresor jest sprężarką, ale nie każda sprężarka jest kompresorem.

W bardzo dużym skrócie kompresor spręża powietrze pod takim ciśnieniem, które zapewnia sprawną pracę wielu narzędzi pneumatycznych powszechnie stosowanych w warsztatach samochodowych. Jakie to są narzędzia?

Przykłady zastosowania kompresorów w warsztatach samochodowych

Urządzenia, jakimi są kompresory warsztatowe, znajdują swoje zastosowanie podczas większości prac wykonywanych w warsztatach samochodowych. Dzięki narzędziom napędzanym sprężonym powietrzem można bez problemu odkręcić i przykręcić śruby w samochodach i w krótkim czasie napompować opony. Ponadto silny strumień powietrza wykorzystywany jest do oczyszczania najdalszych zakamarków wnętrz pojazdów, a także czyszczenia używanych w warsztacie narzędzi. Kolejnym przykładem jest pistolet pneumatyczny stosowany podczas prac blacharsko-lakierniczych.

Podstawowe rodzaje kompresorów warsztatowych

Urządzenia te dzielone są na kategorie między innymi ze względu na budowę i użycie oleju. Biorąc pod uwagę pierwszy czynnik, wyróżniamy dwa główne rodzaje kompresorów – przepływowe i wyporowe. Urządzenia przepływowe, jak sama nazwa wskazuje, działają na zasadzie przepływu strumienia powietrza. W kompresorach tego rodzaju najważniejszym elementem jest obracający się z ogromną prędkością wirnik. To dzięki niemu powietrze się spręża. Kompresory przepływowe używane są tam, gdzie kluczowe jest duże natężenie przepływu.

Za pracę kompresorów wyporowych z kolei odpowiada element zlokalizowany w części napędzanej. Dzięki niemu kolejne porcje gazu są zasysane i tłoczone, a ciśnienie odpowiednio zwiększane. Do tego typu urządzeń zaliczamy na przykład sprężarki tłokowe, membranowe i śrubowe. Te ostatnie są często wykorzystywane w dobrych warsztatach samochodowych.

Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość ciągłej pracy bez konieczności stosowania przerw na chłodzenie – podpowiada przedstawiciel firmy ELWICO, która specjalizuje się w dostarczaniu wysokiej jakości wyposażenia warsztatów samochodowych.

Kompresory śrubowe stosowane są w tych warsztatach, w których specjaliści nie mogą sobie pozwolić na przestoje w pracy.

Ze względu na użycie oleju wyróżniamy kompresory olejowe i bezolejowe. Urządzenia olejowe należą do najczęściej wykorzystywanych kompresorów warsztatowych. Stosowane są powszechnie w zakładach lakierniczych, a także służą do zasilania różnego typu narzędzi pneumatycznych. Kompresory bezolejowe zaś wykorzystywane są zazwyczaj w warunkach domowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas