Materiał Partnera Rodzaje pelletu i jego zastosowanie w gospodarstwie domowym

Rodzaje pelletu i jego zastosowanie w gospodarstwie domowym

Biomasa prasowana w odpowiedni, profesjonalny sposób daje możliwość dalszego jej przygotowania w formie pelletu. Takie paliwo opałowe staje się coraz popularniejsze głównie ze względu na ekologiczność tego rozwiązania. Jest ono przyjazne dla środowiska naturalnego, ale zapewnia także odpowiednią wydajność. Jakie dokładnie rodzaje pelletu wyróżnia się w ofercie dobrych hurtowni opału i jak można zastosować to paliwo w gospodarstwie domowym?

Właściwości fizyczne i skład pelletu

Poszczególne rodzaje pelletu wyróżnia się ze względu na parametry, jakie uzyskiwane są przez paliwo w trakcie jego spalania. Zdecydowanie najpopularniejszym typem jest pellet drzewny, który wykorzystuje się przede wszystkim w budynkach mieszkalnych. Domowe kotłownie przystosowane do palenia pelletem drzewnym stają się rozwiązaniem coraz częściej wybieranym przez inwestorów, jednak nie jest to jedyny rodzaj tego paliwa opałowego dostępnego w sprawdzonej hurtowni.

Tego typu punkty oferują swoim klientom również szereg innych pelletów, w tym tzw. energetyczne. Zaliczają się do nich pellety słonecznikowe czy z trawy, a także pellety słomiane. Ze względu jednak na ich twardość czy kaloryczność są one stosowane głównie w zaawansowanych elektrowniach do celów energetycznych. Wysokiej jakości pellet oferowany jest przez hurtownię Drew-Pell Marzena Nowicka, która wskazuje na wiele korzyści płynących z zastosowania takiego właśnie paliwa opałowego. Jakie może być jego zastosowanie w typowych gospodarstwach domowych?

Nie tylko ogrzewanie

Wybór paliwa opałowego do domowej kotłowni związane jest z uzyskaniem odpowiedniej metody ogrzewania budynku. Szczególnie niezbędne jest to w sezonie jesienno-zimowym, w którym temperatury są niskie i wymagane jest zwiększenie temperatury w pomieszczeniach poprzez spalanie opału. Wydajność pelletu drzewnego sprawia, że jest on coraz częściej stosowany w gospodarstwach domowych jako materiał opałowy, jednak nie tylko. Wykorzystuje się także bowiem np. powstały w procesie spalania popiół, który może być z powodzeniem naturalnym nawozem.

W połączeniu z kompostem stanowi on doskonałe rozwiązanie do przydomowego ogrodu. Może być też bezpośrednio aplikowany przy roślinach, gwarantując im doskonałe warunki do wzrostu. Nawożenie pelletem zapewnia doskonały rozwój nie tylko drzew i krzewów, ale też np. warzyw. Co ciekawe, pellet może być też hipoalergiczną posypką dla zwierząt domowych – to już kolejne jego zastosowanie. Stworzenie z niego wyściółki dla kota czy konia to jedno z rekomendowanych rozwiązań, które zapewnia czystość, a także świeży, przyjemny zapach. Należy jednak pamiętać o wyborze odpowiedniej hurtowni opału, która zapewni dostęp do pelletu najwyższej klasy.

Opracowanie:

Drew-Pell Marzena Nowicka

Aleksandrów Łódzki , Kazimierza Wielkiego 28

Podziel się