Artykuł sponsorowany Rodzaje filtrów w samochodzie osobowym.

Rodzaje filtrów w samochodzie osobowym.

Dbanie o samochód nie ogranicza się do wizyt na myjni i czyszczeniu tapicerki. Troskliwy właściciel wie, że pielęgnacja auta zaczyna się od jego najwrażliwszych mechanizmów, tych niewidocznych na pierwszy rzut oka. Dlatego tak ważna jest  terminowa wymiana wszystkich znajdujących się w pojeździe filtrów. W większości przypadków kierowca może je wymienić samodzielnie, ale może zrobić to mechanik w trakcie okresowych przeglądów technicznych.

Filtr powietrza samochodu, co to jest i do czego służy?

Jest on montowany w pobliżu silnika, a jego głównym zadaniem jest przechwytywanie cząsteczek pyłu i zapobieganie przedostaniu się ich do silnika. Chodzi o to, aby jak najczystsze powietrze trafiało do silnika. Specjaliści zalecają wymianę filtra po przejechaniu 20-40 tys. km. W przypadku jazdy po drogach szutrowych, w mieście nawet co 10-15 tys. km. Średnio raz do roku powinno się zajrzeć pod maskę i sprawdzić, w jakim stanie jest filtr. Jest on wykonany z celulozy, bawełny lub poliestru. Czasem wystarczy lekko odkurzyć filtr, zwłaszcza jeśli jesteś tzw. niedzielnym kierowcą. Pamiętaj jednak, że po 2-3 latach materiał, z którego wykonano filtr, po prostu ulega zużyciu i może się kruszyć. Nie powinno się oszczędzać na jego wymianie, zwłaszcza że są to wydatki rzędu od 20 do 300 zł w zależności od modelu samochodu. Sprzedażą filtrów do aut zajmują się najlepsze hurtownie części samochodowych np. Auto Moto z Gorzowa Wielkopolskiego. Oferują produkty wysokiej jakości, które dostosowane są do danego modelu pojazdu.



Filtr oleju na straży czystości silnika.

Inaczej nazywany jest filtrem puszkowym ze względu na obudowę, w której zamknięty jest filtr przypominający swoją budową filtr powietrza, tyle że ułożony jest tak, aby jego powierzchnia robocza była efektywna. Ma on za zadanie wyłapanie najmniejszych zabrudzeń, które mogłyby uszkodzić silnik. Wymienia się go przy okazji wymiany oleju w misie olejowej. Przy okazji wykonywania tej pracy należy pamiętać o wymianie uszczelki. Bardzo ważne – nie wyrzucaj zużytego filtru oleju do śmietnika. Oddaj go do recyklingu.

Filtr paliwa, dbałość o czystość mieszanki paliwowej.

Ma on za zadanie usunąć zanieczyszczenia, które mogły trafić do zbiornika w trakcie tankowania. W przypadku diesla zaleca się częstszą wymianą niż w przypadku benzyny. Zdaniem ekspertów filtr paliwa powinien być wymieniany raz do roku, przy założeniu, że samochód pokonuje w tym okresie dystans 10 tys. km. W zależności od auta producenci mówią o przebiegu od 30 do 120 tys. km.

Filtr kabinowy, powietrze którym oddychasz.

Służy do filtrowania zanieczyszczeń, pyłków roślin dostających się do kabiny. Filtr kabinowy nieoceniony jest zwłaszcza dla osób, które mają alergie wziewne. Powinno się go wymieniać średnio raz na 2 lata.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas