Artykuł sponsorowany Rodzaje chłodni transportowych

Rodzaje chłodni transportowych

Transport chłodniczy jest niezbędny do przewozu produktów wrażliwych na wysokie temperatury (owoce, warzywa, mięso, mrożonki, kosmetyki, specyfiki farmaceutyczne). Do tego celu używa się specjalistycznych samochodów, tzw. chłodni. Są one wyposażone w odpowiednio wyizolowane pomieszczenie oraz agregat - urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie temperatury odpowiedniej do transportu danego typu produktu.

Rodzaje chłodni

Ze względu na stopień utrzymywanej temperatury, wyróżniamy kilka typów chłodni. Chłodnie klasy A zapewniają temperaturę między +12 a 0 stopni. Chłodnie klasy B są wyposażone w urządzenia chłodnicze, które pozwalają utrzymać temperaturę między +12 a -10 stopni. Chłodnie klasy C oferują największą rozpiętość temperatury - między +12 a -20 stopni.

Agregaty kriogeniczne

Obecnie najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem w transporcie chłodniczym są agregaty kriogeniczne. Wykorzystuje się w nich dwutlenek węgla powstały w wielu procesach przemysłowych, dzięki czemu urządzenie nie przyczynia się do jego dodatkowej emisji. Agregaty kriogeniczne są niezwykle ciche, co jest ogromną zaletą przy nocnym rozładunku produktów. Kolejnym atutem jest brak dotychczasowych czynników chłodniczych, które zatruwają powietrze w przypadku rozszczelnienia układu.

Temperatura podczas transportu żywności mrożonej

Transport chłodniczy żywności mrożonej musi spełniać ściśle określone normy temperatury. Należy pamiętać, że temperatura podczas transportu, załadunku i rozładunku może być bardzo różna. Zwykle najwyższa temperatura jest określana na opakowaniu danego produktu. Dopuszcza się jednak zasadę krótkiego wzrostu temperatury o maksymalnie 3 stopnie od temperatury określonej poniżej dla poszczególnych typów produktów mrożonych lub głęboko zamrożonych:

  • Ryby -18°C
  • Mięso -10°C
  • Masło i inne tłuszcze -14°C
  • Śmietana i koncentraty soków owocowych -20°C
  • Podroby, drób, dziczyzna, żółtka jaj -12°C
  • Inne zamrożone produkty żywnościowe -10°C

Serwis agregatów chłodniczych samochodowych

Naprawa agregatów chłodniczych powinna być wykonywana w profesjonalnych firmach takich jak Intercool Serwis Agregatów Chłodniczych Samochodowych. Dbałość o urządzenie oraz regularne naprawy sprawią, że agregat będzie dobrze służył przez długie lata.

Agregaty chłodnicze samochodowe należy serwisować przynajmniej raz w roku. Podczas takich przeglądów należy sprawdzić przede wszystkim szczelność układu chłodniczego. Bez jego sprawnego działania, chłodzenie nie będzie skuteczne. Serwisant zwraca również uwagę na ewentualną korozję i uszkodzenia przez nią wywołane oraz stan wyposażenia zabezpieczającego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas