Artykuł sponsorowany Rodzaje badań technicznych wykonywanych na Stacjach Kontroli Pojazdów Auto-Moto CELMER

Rodzaje badań technicznych wykonywanych na Stacjach Kontroli Pojazdów Auto-Moto CELMER

OSKP, czyli Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów, mają szersze uprawnienia do wykonywania ważnych dla kierowców przeglądów technicznych, niż stacje podstawowe. Te drugie badają głównie samochody osobowe, kiedy to OSKP mogą również wykonywać diagnostykę autobusów, ciągników siodłowych czy samochodów specjalnych. Potwierdzają to doświadczeni specjaliści toruńskiego warsztatu Auto-Moto CELMER, który prowadzi również Podstawową Stację Kontroli Pojazdów przy ulicy Hebanowej 26 oraz Okręgową Stację Kontroli Pojazdów przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. Jakie rodzaje badań wykonują takie stacje?

Kto może korzystać z diagnostyki w Podstawowej, a kto w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów?

Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów są uprawnione do wykonywania wszystkich rodzajów badań rejestracyjnych zwanych inaczej przeglądami rejestracyjnymi, dla każdego rodzaju pojazdów, niezależnie od przeznaczenia czy masy. Do toruńskiej OSKP Auto-Moto CELMER mogą zgłosić się zatem właściciele aut osobowych, samochodów dostawczych, ciągników siodłowych, autobusów, pojazdów specjalistycznych, a także maszyn rolniczych. Przypomnieć przy tym należy ważną zasadę, o której opowiada jeden z pracowników Auto-Moto CELMER:

Wiedzieć należy, że o ile w podstawowych stacjach kontroli pojazdów może przegląd rejestracyjny wykonać każdy właściciel samochodu osobowego, o tyle kierowcy pojazdów powyżej 3,5 ton zawsze muszą wybierać stacje okręgowe. Ze względu na duże wymiary pojazdów takich jak ciągniki siodłowe OSKP wyposażone są one w lepszy sprzęt badawczo-kontrolny oraz w inne systemy pozwalające na przeprowadzanie dodatkowych testów.

Tym samym można w uproszczeniu przyjąć, iż do Podstawowej Stacji Kontroli Pojazdów przy ulicy Hebanowej 26 w Toruniu powinni zgłaszać się właściciele pojazdów o masie całkowitej poniżej 3,5 tony, a do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie również kierowcy pojazdów powyżej 3,5 t.

Jakie badania wykonują Stacje Kontroli Pojazdów?

Stacje Kontroli Pojazdów należące do Auto-Moto CELMER wykonują zarówno pierwsze badania rejestracyjne, jak i badania okresowe oraz dodatkowe. Mowa zatem o przeglądach po zakupie oraz zarejestrowaniu pojazdu na terenie Polski, a także o przeglądach, które przedłużają czas dopuszczenia samochodu, autobusu czy też ciężarówki do legalnego poruszania się po drogach. Pamiętać przy tym trzeba, że jest to obowiązek wszystkich kierowców, a brak ważności badania rejestracyjnego wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Jeśli chodzi zaś o przeglądy dodatkowe, oferują je przede wszystkim Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów. Takie badania dotyczą następujących pojazdów:

 • skierowanych do badań przez organ kontroli ruchu drogowego,
 • skierowanych do badań przez wydziały komunikacji po zmianie stanu faktycznego wymagającego zmiany danych technicznych w dowodzie rejestracyjnym,
 • po wypadku, kolizji drogowej,
 • w których dokonano montażu instalacji do zasilania gazem,
 • pojazdów używanych jako taksówka (osobowa, bagażowa),
 • uprzywilejowanych,
 • przewożących materiały niebezpieczne,
 • dopuszczonych do przewozu międzynarodowego,
 • przystosowanych do nauki jazdy lub egzaminowania kierowców,
 • przystosowanych do ciągnięcia przyczep (pojazdy o DMC do 3,5 tony).
Pierwsze pięć wymienionych badań można również wykonać w Podstawowych SKP. Pozostałe tylko i wyłącznie w OSKP

Jak często należy wykonywać badania rejestracyjne?

Częstotliwość wykonywania badań rejestracyjnych zależy do typu pojazdu – jego masy całkowitej – zastosowania, konstrukcji, a także wieku. Jak zdradzają specjaliści z dwóch SKP należących do Auto-Moto CELMER, każdy nowo zarejestrowany samochód, autobus czy też ciągnik siodłowy musi bezsprzecznie przejść przegląd. Dotyczy to wszystkich pojazdów, niezależnie od tego, czy mowa o tych z zerowym przebiegiem, czy o tych sprowadzonych spoza Polski. Co zaś z kolejnymi przeglądami. Zasady dotyczące okresowych badań rejestracyjnych kształtują się w następujący sposób:

 • okresowe badanie techniczne samochodu ciężarowego oraz przyczepy (naczepy) o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony wymagane jest co roku,
 • okresowe badanie techniczne nowego samochodu osobowego czy ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t jest konieczne przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a po niej istotne jest po okresie dwóch lat,
 • wszystkie pojazdy o masie całkowitej do 3,5 tony i o wieku powyżej 5 lat muszą przechodzić przeglądy rejestracyjne co roku,
 • każdy pojazd wyposażony w instalację LPG musi przechodzić badanie co roku,
 • okresowe badanie techniczne autobusu przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji i następnie co 6 miesięcy,
 • pojazdy specjalistyczne i o specjalnych konstrukcjach (np. samochody SAM, czyli samodzielnie zbudowane) na ogół wymagają przeglądów corocznych.

Co jeszcze oferują Stacje Kontroli Pojazdów Auto-Moto CELMER?

Polacy często podróżują do Niemiec, a tam od 2008 – głównie w dużych miastach – obowiązują restrykcyjne przepisy ekologiczne. Do ustalonych stref mogą zatem wjeżdżać tylko pojazdy spełniające określone normy spalin potwierdzone tzw. nalepką ekologiczną ze wpisanym nr rejestracyjnym (Umweltzone). O wykonanie testu i wydanie nalepki można prosić właśnie specjalistów ze Stacji Kontroli Pojazdów Auto-Moto CELMER.

W Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Toruniu przy ulicy Mari Skłodowskiej-Curie można dodatkowo wykonać numer nadwozia, podwozia, silnika oraz przygotować tabliczkę zastępczą.

Podsumowanie i cenne wskazówki

 1. Większość właścicieli pojazdów – zwłaszcza starszych niż 5 lat – jest zobowiązanych do wykonywania przeglądów rejestracyjnych raz w roku.
 2. Badania rejestracyjne w Podstawowej Stacji Kontroli Pojazdów przy ulicy Hebanowej 26 w Toruniu dostępne są dla właścicieli pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony.
 3. Badania rejestracyjne w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Toruniu są oferowane dla właścicieli wszystkich pojazdów (poniżej i powyżej 3,5 tony oraz pojazdów o niestandardowych konstrukcjach, podzespołach i specjalistycznym zastosowaniu).
 4. Pamiętać należy, iż według obowiązujących przepisów opłaty za przeglądy rejestracyjne odbywają się tylko elektroniczne i przed wykonaniem badania (Art. 83. ust. 1. ustawy Prawo o ruchu drogowym).
 5. Wysokość opłat za badanie rejestracyjne i badania dodatkowe ustalone jest z góry w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów.
 6. Zawsze warto wykonywać badanie techniczne pojazdu używanego przed jego zakupem, by sprawdzić, czy pochodzi z legalnego źródła i czy jest w pełni sprawne techniczne. 

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas