Artykuł sponsorowany Retardery elektromagnetyczne - zasady działania

Retardery elektromagnetyczne - zasady działania

Retardery (zwalniacze) elektromagnetyczne to mechanizmy stosowane do długotrwałego hamowania pojazdu lub elementów maszyny. Pozwalają zapobiegać nadmiernemu wzrostowi prędkości i wspomagają tradycyjne hamulce. Stosuje się je przede wszystkim w samochodach ciężarowych oraz autobusach, ponieważ te właśnie pojazdy są szczególnie narażone na szybkie przegrzanie i spadek skuteczności hamulców.

Zasada działania

Retardery elektromagnetyczne działają na zasadzie zjawiska prądów wirowych. Są to prądy wytwarzane w chwili gdy obracająca się tarcza (Rotor) o mniejszej odporności na rozmagnesowanie będzie znajdować się w obrębie silnego pola magnetycznego. Pole magnetyczne prądów wirowych działa przeciwnie do głównego pola magnetycznego. Sprawia to, że obracająca się tarcza zaczyna wyhamowywać.

Retardery elektromagnetyczne załączają się w momencie puszczenia napięcia do cewek wytwarzających pole magnetyczne, które obejmuje rotory. Zwalniacze tego typu montuje się albo na flanszy wyjściowej skrzyni biegów, bezpośrednio na dyferencjale tylnej osi lub jako podporę wału napędowego.

Zastosowanie

Retardery elektromagnetyczne znajdują zastosowanie we wszystkich typach samochodów ciężarowych, dostawczych, ciągników siodłowych oraz autobusów i mikrobusów. Są najbardziej skuteczne przy większych prędkościach,  w pojazdach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. Nie tylko chronią hamulce przed przegrzaniem, ale także przed nadmiernym zużyciem.

Stosowanie retarderów pozwala również ograniczyć zużycie opon i zachować dobry stan hamulców na wypadek ich rzeczywistej potrzeby użycia – zwiększając komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Retardery (nie tylko te elektromagnetyczne) nazywane są trzecim układem hamulcowym ich zastosowanie jest regulowane przepisami prawnymi obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej – jako możliwy zamiennik dla tak zwanego hamulca silnikowego (działającego poprzez dławienie wydechu silnika).

Zalety stosowania retarderów

-Najważniejszą zaletą stosowania retarderów jest ich niezawodność. Skutecznie zapobiegają przegrzaniu hamulców i nie dopuszczają do nadmiernego wzrostu prędkości, co jest szczególnie ważne w trakcie ostrego zjazdu z wysokości. – wyjaśnia ekspert z firmy Peter Renz.

Ponadto reatrdery pozwalają także zmniejszyć zużycie opon i hamulców, co przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji pojazdu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas