Artykuł sponsorowany Regeneracja turbosprężarki

Regeneracja turbosprężarki

Turbosprężarka jest najczęściej spotykanym układem doładowania silnika. Jest z powodzeniem stosowana zarówno w silnikach wysokoprężnych, jak i motorach benzynowych. Turbosprężarka, ze względu na wytrzymałość części zastosowanych do jej produkcji, jest bardzo trwałym podzespołem. Niemniej jednak i w jej przypadku zdarzają się awarie. Warto przyjrzeć się nieco bliżej procesowi regeneracji turbosprężarki.

W jaki sposób dochodzi do uszkodzenia turbosprężarki?

W procesie produkcji turbosprężarek wykorzystywane są bardzo trwałe elementy. Dzięki temu turbosprężarka jest odporna na działanie wysokich temperatur, korozję oraz ścieranie. Zanim zaczną wykazywać pierwsze oznaki zużycia mogą pracować niezawodnie przez bardzo długi czas. Nie oznacza to jednak, że podzespoły te są niezniszczalne. Co może być powodem uszkodzenia turbosprężarki? Przede wszystkim różnego rodzaju zanieczyszczenia, które dostają się do jej wnętrza. Poza tym powodem awarii może być także złe olejowanie tego podzespołu. Najczęściej do awarii turbosprężarki przyczynia się właściciel pojazdu, który nie stosuje się do zasad użytkowania pojazdu wyposażonego w turbodoładowanie. Co zatem zrobić w sytuacji, kiedy dojdzie do awarii turbosprężarki. Jej wymiana to dosyć duży koszt. Dlatego też zakłady mechaniki samochodowej oferują regenerację tej części.

Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Regeneracja turbosprężarki opiera się na jej naprawie z wykorzystaniem zupełnie nowych części. Przed regeneracją turbosprężarka musi zostać wymontowana z pojazdu i przekazana do wykwalifikowanego mechanika. Po dostarczeniu do serwisu jest ona rozbierana na części pierwsze. W pierwszym etapie wszystkie elementy są skrupulatnie czyszczone. W przypadku niektórych części stosuje się zabieg piaskowania. Dopiero po usunięciu wszystkich zanieczyszczeń specjaliści w warsztacie zaczynają weryfikować stan każdego elementu. W tym przypadku nawet drobne uszkodzenie powoduje całkowitą dyskwalifikację określonej części. Należy ją wtedy wymienić na nową.

Bardzo istotne jest, aby wymieniane elementy posiadały dokładnie takie same parametry jak fabrycznie nowe części. Ważnym etapem regeneracji jest czyszczenie nowych elementów z wykorzystaniem ultradźwięków. Dzięki temu zyskujemy pewność, że do turbosprężarki nie dostaną się żadne zanieczyszczenia. Poza nowymi elementami wymianie podlegają także wszystkie uszczelki, pierścienie uszczelniające i łożyska.

Po wymianie wszystkich elementów firma zajmująca się regeneracją turbosprężarek składa cały układ turbodoładowania. Następnie specjaliści wykonują wyważenie rdzenia oraz regulację nastawu kierownic turbiny. Ta ostatnia wymagana jest wyłącznie w przypadku urządzeń, które są wyposażone w technologię zmiennej geometrii kierownic turbiny.

Po zakończeniu regeneracji turbosprężarka jest wysyłana do właściciela. Regeneracja przeprowadzona zgodnie ze sztuką pozwala jej działać niezawodnie przez kolejne lata. Jeśli zatem chcecie dokonać regeneracji turbosprężarki, to warto wybierać jedynie sprawdzonych specjalistów. Firmą, która posiada duże doświadczenie w tym zakresie jest RS-CARS z miejscowości Szewce.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas