Materiał Partnera Przyczepy, które muszą przejść przegląd techniczny

Przyczepy, które muszą przejść przegląd techniczny

Mogłoby się wydawać, że przyczepa, która nie jest oddzielnym pojazdem, powinna być częścią diagnostyki samochodu dostawczego. Jednak nic bardziej mylnego. Polskie prawo nakazuje ich badania, ponieważ przewożą wielkie i ciężkie ładunki, więc nie mogą zagrażać bezpieczeństwu innych pojazdów na drodze. Jednak nie każda z nich musi być poddawana kontroli. Obowiązek ten dotyczy naczep powyżej 750 kg. Najlepiej zrobić ją podczas przeglądu pojazdu, do którego jest przyłączona. Natomiast przyczepy lekkie poniżej 750 kg nie muszą być poddawane regularnym kontrolom technicznym i są „bezterminowe”.

Jak wygląda sprawdzenie stanu naczepy?

Przed rozpoczęciem kontroli diagnosta sprawdza zgodność tablic rejestracyjnych, numeru VIN oraz identyfikatora na tabliczce znamionowej. Jeżeli te informacje się zgodne, to przechodzi do przeglądu instalacji elektrycznej.  Jego głównej ocenie podlegają przewody, którymi przyczepa jest połączona z samochodem dostawczym. Następnie sprawdza hamulce, oświetlenie, stan ogumienia, podwozia oraz zatrzaski. Muszą one płynnie działać, ponieważ otwarcie drzwi lub odpięcie naczepy może doprowadzić do utraty towaru, a w najgorszym przypadku nawet zdrowia.

Przegląd samochodu ciężarowego i naczepy

Wybór odpowiedniej stacji kontroli pojazdów jest kluczowy. Jak już wspominaliśmy najlepiej postawić na miejsce, które oferuje kompleksową obsługę, czyli sprawdzi stan techniczny pojazdu i naczepy w tym samym czasie. W ten sposób zaoszczędzimy czas i wyeliminujemy wszystkie możliwe usterki podczas jednej wizyty. Taką firmą jest Centrum Truck Service Serwis samochodów ciężarowych, która świadczy naprawy bieżące samochodów ciężarowych i  naczep. Dodatkowo można się do nich zgłosić, gdy chcemy:

  •  naprawić elektroniczny system hamulcowy;
  • ·zrobić remont silnika oraz skrzyni biegów ZF i Astronic;
  • naprawić instalację elektryczną, ogrzewanie postojowe Webasto lub Eberspaecher oraz klimatyzację;
  • usunąć usterki powypadkowe;
  • potrzebujemy pomocy w zakresie blacharstwa i lakiernictwa.


Opracowanie:

Podziel się