Materiał Partnera Przewóz maszyn budowlanych

Przewóz maszyn budowlanych

Kiedy rusza budowa, potrzebny jest specjalistyczny ciężki sprzęt budowlany. Bez maszyn takich jak: dźwigi, koparki, ładowarki, spychacze czy równiarki, nie rozpocznie się żadna inwestycja. Z dostarczeniem maszyn na budowę jest jednak duży problem. Transport sprzętu o dużych gabarytach i ogromnej wadze jest możliwy, tylko i wyłącznie odpowiednim środkiem i po uzyskaniu zezwolenia, wydawanego np. przez generalnego dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Przygotowanie i załadunek maszyny.

Sprzęt budowlany na gąsienicach czy kołach może poruszać się na drogach, ale tylko na krótkich dystansach. Transport byłby nieopłacalny, a ponadto przejazd sprzętu ponadgabarytowego, stwarza zagrożenie na drodze, dla innych uczestników ruchu. Zazwyczaj maszyny budowlane i rolnicze są przewożone na specjalnych przyczepach. Zanim jednak kierowca wyruszy w trasę z ładunkiem, firma transportowa musi go zabezpieczyć. Najważniejsze jest poprawne załadowanie i zamocowanie maszyny. Mocowana jest ona na przyczepie transportującej, z użyciem pasów transportowych lub specjalnych łańcuchów. Dodatkowo stosuje się jeszcze kliny pod koła i blokady, by sprzęt pozostał nieruchomy. Niekiedy transport maszyn wymaga wykorzystania przyczepy niskopodwoziowej z najazdem.

Transport sprzętu budowlanego.

Sprzęt budowlany jest duży i ciężki, więc nie ma innej możliwości, jak zlecić transport firmie, która tak jak Pomoc Drogowa Piotr Florek dysponuje odpowiednim pojazdem. Nie chodzi jedynie o pojazd, ale też o zabezpieczenie ładunku. Niekiedy maszynę trzeba rozmontować i dodatkowo zabezpieczyć, by ją bezpiecznie dostarczyć na miejsce. Transport maszyny odbywa się na specjalnej przyczepie. Tego typu przyczepami dysponują firmy przewozowe, specjalizujące się w transporcie maszyn budowlanych, rolniczych oraz samochodów. Przewożą one maszyny o różnej masie. Sprzęt podczas przewozu jest dobrze załadowany i zabezpieczony, żeby nie stwarzał zagrożenia dla innych pojazdów poruszających się na drodze. Transport jest ubezpieczony nawet na kwotę 500 tysięcy złotych.

Zabezpieczenie maszyn.

Odpowiednie zabezpieczenie maszyny jest podstawą bezpiecznego transportu. Nie może dojść do sytuacji, że maszyna zjedzie z naczepy, lub też będzie źle ustawiona, gdyż może wywrócić przyczepę. Samochód z naczepą musi być też sprawny. Firma transportowa np. Pomoc Drogowa Piotr Florek, która jest odpowiedzialna za przewóz ładunku, nie może sobie pozwolić nawet na najmniejsze zaniedbanie czy niedopatrzenie. Zdaje sobie sprawę, że ekipa czeka na sprzęt, by rozpocząć roboty budowlane. Jakiekolwiek opóźnienia mogą wpłynąć na przebieg prac budowlanych. Przewożenie koparek kołowych, koparko-ładowarek, spycharek czy ładowarek, jest skomplikowanym zadaniem. Dlatego też przewoźnik musi dokładnie zaplanować transport, żeby ładunek bezproblemowo dotarł na miejsce. 

Opracowanie:

Podziel się