Materiał Partnera Przed założeniem instalacji gazowej w samochodzie - na co zwrócić uwagę?

Przed założeniem instalacji gazowej w samochodzie - na co zwrócić uwagę?

Paliwo gazowe to obecnie najbardziej opłacalne paliwo samochodowe. Jest nie tylko ekologiczne, gdyż spaliny z niego produkowane nie zawierają szkodliwego benzenu, związku ołowiu oraz siarczanów lecz również tanie w eksploatacji. Instalacje LPG zamontujemy w samochodach każdej klasy, bez negatywnego wpływu na osiągi. Na co jednak należy zwrócić uwagę przed jej montażem?

Zanim zdecydujemy się na montaż konkretnej instalacji gazowej, zastanówmy się, do jakich celów najczęściej wykorzystujemy nasze auto i w związku z tym, gdzie najwygodniej będzie zainstalować zbiornik. Poszukując warsztatu samochodowego, wybierajmy tylko wśród tych certyfikowanych, posiadających stosowane homologacje producentów. Pamiętajmy także, aby nie kierować się jedynie ceną i wybrać taką instalację, która idealnie pasować będzie do naszego auta. Najlepsze będą kompletne, od jednego, określonego producenta. A o czym pamiętać przed jej montażem?

Układ zapłonowy

Przed założeniem instalacji gazowej w samochodzie, należy przede wszystkim zweryfikować stan jego układu zapłonowego. Ważny będzie stan świec, przewodów zapłonowych oraz cewki w silniku. Montaż zasilania gazem LPG obciąża bowiem właśnie przede wszystkim układ zapłonowy. Jeśli nie działa on poprawnie, po instalacji LPG mogą pojawić się szarpnięcia lub nierówna praca silnika.

Układ chłodzenia

Kolejnym ważnym układem w aucie, wymagającym sprawdzenia przed montażem instalacji LPG, jest układ chłodzenia. Wszystkie połączenia powinny być szczelne, a termostat działać poprawnie. Jeśli bowiem będzie on uszkodzony, komputer sterujący instalacją autogazu nie będzie mógł przełączyć się na gaz i działać na tym paliwie.

Sonda lambda

Niemniej ważna dla poprawności funkcjonowania całości układu LPG jest sonda lambda, odpowiadająca za właściwe dozowanie mieszanki paliwowo-powietrznej. W przypadku odchyleń od normy, pojawiać się mogą problemy z rozwijaniem mocy.

Regulacja zaworów

Chociaż instalację LPG zamontować można w każdego rodzaju aucie, silniki niektórych pojazdów zwiększają swoje wymagania serwisowe i wymagają na przykład  częstszej regulacji luzów zaworowych (auta z ręczną regulacją luzów zaworowych).

„Zagazowanie” silnika

Niemniej ważna będzie jakość zestawu instalacji gazowej. Jedną z wiodących firm na polskim rynku, zajmującą się produkcją najwyższej jakości instalacji LPG jest przedsiębiorstwo ALEX. Pamiętajmy, że instalacja autogazu ma w perspektywie czasu przynieść nam znacznie oszczędności, więc nie warto oszczędzać na jakości samej instalacji autogazu oraz fachowym montażu.

Podziel się