Materiał Partnera
Praca elektromechanika samochodowego

Praca elektromechanika samochodowego

Kiedyś praca elektromechanika kojarzyła nam się przede wszystkim z pracą świateł w samochodzie, ewentualnie z naprawą rozrusznika. Czasem jeszcze mógł się zająć radiem samochodowym, jeśli takie było. Ale wiele się od tamtych czasów zmieniło i teraz samochód to cacko napakowane wewnątrz różnego rodzaju elektronicznymi systemami, podzespołami i urządzeniami wspomagającymi pracę silnika, układ kierowniczy, klimatyzację, wtrysk paliwa i wiele innych.

Zakres pracy elektryka samochodowego

Praca elektromechanika, który nazywany jest też elektrykiem samochodowym, polega na montowaniu, kontroli i naprawie wszelkiego rodzaju układów elektrycznych i elektronicznych w samochodach. Auta produkowane obecnie mają w sobie takich układów całkiem sporo i wiele z nich to układy bardzo skomplikowane, więc zawód elektromechanika samochodowego wymaga dość dużej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Do głównych zadań wykonywanych przez fachowca od elektryki należy kontrola sprawności i ewentualna naprawa uszkodzeń w układach wspomagających sterowanie, odpowiedzialnych za zabezpieczenie oraz różnorodną sygnalizację w samochodzie. Oraz te oczywiste, czyli sprawdzenie prawidłowego działania zapłonu, a także wszystkich świateł, zarówno drogowych, na których w Polsce trzeba jeździć cały dobę, niezależnie od warunków pogodowych, oraz świateł hamowania, kierunkowskazów, świateł długich czy przeciwmgielnych. Również to, co czyni jazdę bardziej komfortową, czyli sprzęt muzyczny wraz głośnikami albo klimatyzacja, także wchodzą w zakres zadań dotyczących Elektromechaniki Pojazdowej. Przy wykonywaniu swojej pracy elektromechanik używa wielu różnych przyrządów służących do wykonywania pomiarów albo diagnostyki. To przy ich pomocy rozpoznać może awarię i domyślić się, lub poznać przyczyny, które do niej doprowadziły. Najłatwiej bowiem dobrać odpowiednią metodę naprawy problemu, kiedy zna się jego źródło.

Naprawa części elektromechanicznych

Wybór sposobu usunięcia problemu, usterki czy awarii w samochodzie to bardzo ważna sprawa, bo decyduje o tym, jak długo jeszcze auto pojeździ. Czasem wystarczy naprawić jakiś istniejący element i wszystko nadal działa, kiedy indziej zaś konieczna jest wymiana elementu albo nawet całego zespołu. Jeśli problem dotyczy podzespołów elektronicznych, może być potrzeba zajrzenia i do nich, a nawet przeprogramowania. Do najczęstszych zadań elektromechanika samochodowego należy instalacja wiązek elektrycznych, doprowadzających prąd z akumulatora do różnych odbiorników: od rozrusznika począwszy a na odtwarzaczu CD skończywszy.

Opracowanie:

Elektromechanika Pojazdowa Jerzy Gajowniczek

Mrozy , Nadrzeczna 16

  • tel. 501 305 243

Podziel się