Materiał Partnera Powody, dla których warto wykonać diagnostykę komputerową samochodu

Powody, dla których warto wykonać diagnostykę komputerową samochodu

Czy wiesz, że jeszcze niedawno, posiadanie komputera pokładowego w samochodzie było symbolem luksusu? Obecnie, jest on tak powszechnie stosowany, iż zyskał miano obowiązkowego gadżetu motoryzacyjnego. Dzięki jego obecności, kierowca pojazdu może dowiedzieć się, czy auto jest w pełni sprawne. Dokładną usterkę można wykryć za pomocą diagnostyki komputerowej. Przeczytaj, na czym dokładnie polega ta metoda i jakie błędy można wykryć z jej pomocą.

Lokalizacja usterek – główna funkcja diagnostyki komputerowej

Komputery wewnętrzne, które są obecne w większości nowych samochodów, mają wbudowane specjalne układy diagnostyczne, które odpowiadają za prawidłowe zakresy pracy podzespołów. Jeśli więc pewne parametry zostaną przekroczone, na desce rozdzielczej powinno zapalić się światełko, symbolizujące występowanie usterki. Dzięki temu, użytkownicy pojazdu mogą szybko zareagować i jak najszybciej zlokalizować błąd. Podstawową funkcją diagnostyki komputerowej jest więc zapewnienie jak największego poziomu bezpieczeństwa pasażerom i kierowcy pojazdu. Co zatem można sprawdzić za pomocą tej metody? Przede wszystkim:

  • system bezpieczeństwa ABS, SRS, ASR, ESP, AIRBAG, EPC,
  • układ paliwowy,
  • sterownik silnika,
  • immobiliser,
  • parametry samochodu w trakcie jazdy.

Diagnostyka przed zakupem samochodu

Co prawda, kierowcy najczęściej decydują się na wykonanie diagnostyki komputerowej, gdy zostaną poinformowani o błędzie. Niemniej jednak, warto pamiętać, że nie jest to jedyna sytuacja, w której warto sprawdzić poszczególne podzespoły samochodowe. Diagnostyka komputerowa jest polecana także przed dokonaniem zakupu pojazdu, a w szczególności wtedy, gdy pojazd był już używany. Pozwala ona bowiem zdemaskować oszustwa nieuczciwych sprzedawców, takie jak:

  • cofanie licznika,
  • zatajanie poważnych kolizji, które zostały odnotowane przez komputer samochodowy (CrashData),
  • podpięcie kontrolek niesprawnego ABS pod lampkę ciśnienia oleju.

Reasumując, diagnostyka komputerowa może uchronić przed zakupem niesprawnego pojazdu.

Gdzie można wykonać diagnostykę komputerową?

Ze względu na to, że wyniki diagnostyki komputerowej stanowią dla kierowcy wskazówkę, warto zasięgnąć rady kompetentnej osoby. Ważne jest wybranie warsztatu, w którym możliwa będzie również naprawa i usunięcie wykrytej usterki. Decydując się więc na tego typu badanie, najlepiej wykonać je w przedsiębiorstwie prowadzonym przez Jakuba Zagrodzkiego - Auto Serwis „Kuba”. Firma wyróżnia się bowiem profesjonalizmem w realizacji usług oraz bardzo szerokim zakresem wiedzy z zakresu mechaniki samochodowej.

Opracowanie:

Kuba Auto Serwis Jakub Zagrodzki

Osielsko , Kolonijna 2

Podziel się