Materiał Partnera Pompowanie kół azotem – dlaczego warto skorzystać?

Pompowanie kół azotem – dlaczego warto skorzystać?

Opony to jedyny element pojazdu, który bezpośrednio styka się z nawierzchnią drogi. To właśnie od stanu technicznego opon zależy bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania. Dlatego należy przyłożyć wszelkich starań, aby zapewnić oponom jak najlepsze warunki eksploatacji. Można to osiągnąć, pompując koła azotem. Co warto wiedzieć o tym procesie i jakie konkretnie niesie on ze sobą korzyści?

Korzyści eksploatacyjne

Opony w sposób stały poddawane są ogromnym obciążeniom. Dlatego czynnikiem, decydującym o ich jakości jest przede wszystkim wytrzymałość eksploatacyjna. Dobre opony powinny cechować się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, do których dość może np. podczas podjeżdżania pod wysoki krawężnik oraz na warunki środowiskowe takie jak wilgoć i promienie ultrafioletowe. Okazuje się, że każdy kierowca może w tym nieco pomóc swoim oponom. W jaki sposób? Doskonałym rozwiązaniem problemu długiej żywotności opon samochodowych jest napełnienie ich azotem. Badania jasno pokazują, że w przeciwieństwie do zwykłego powietrza, zastosowanie azotu aż o 22% poprawia żywotność opon oraz aż o 25% bezpieczeństwo jazdy.

Warto jednak zauważyć, iż koła można napompować azotem jedynie w specjalistycznie przygotowanych do tego celu warsztatach. Zdecydowanie zalicza się do nich firma, której właścicielem jest Ryszard Kuliszewski. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej firma od lat zapewnia zmotoryzowanym kompleksowe wsparcie w zakresie sprzedaży i serwisu opon do samochodów osobowych, ciężarowych oraz rolniczych. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć na miłą atmosferę obsługi, a także na szeroko zakrojone doradztwo. Jakie jeszcze korzyści ma napełnienie kół azotem?

Korzyści ekonomiczne

Choć napełnienie kół azotem wiąże się z wydatkami większymi, niż w przypadku często darmowego powietrza, to poniesione koszty zdecydowanie warto traktować w kategoriach inwestycji, która szybko się zwróci. Po pierwsze, azot utrzymuje odpowiednie ciśnienie w oponie nawet dwukrotnie dłużej niż w przypadku rozwiązania standardowego. Na co wpływa ciśnienie w oponach? Przede wszystkim na zachowanie się pojazdu podczas jazdy. Nie tylko na odcinkach prostych, ale głównie w zakrętach.

Właściwy poziom ciśnienia w oponach ma także wpływ na długość hamowania oraz przyspieszenie auta. Pompowanie kół azotem jest zatem rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy cenią się zarówno własności użytkowe, jak i aspekty związane z bezpieczeństwem. Azot w kołach powoduje, że poprzez zmniejszone opory toczenia, średnia spalanie paliwa spada o około 2%. Choć może wydać się to niewiele podczas pojedynczej trasy, warto jednak rozpatrywać ten fakt raczej w skali roku.

Opracowanie:

Podziel się