Materiał Partnera Podzespoły dla przemysłu samochodowego – co wykonuje się ze stali?

Podzespoły dla przemysłu samochodowego – co wykonuje się ze stali?

Układ zawieszenia w aucie osobowym czy dostawczym to niezwykle istotna jego część, która odpowiada nie tylko za komfort podróżowania pojazdem, ale przede wszystkim zachowanie maksymalnej przyczepności. Ważnym elementem jest niewątpliwie także samo nadwozie, ale i szereg innych części zapewniających bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Z tego względu producenci aut wybierają podzespoły, które wykonane są w odpowiedni sposób z wytrzymałych materiałów, takich jak stal.

Wahacz – kluczowy element zawieszenia

Jednym z najważniejszych elementów układu zawieszenia w większości aut są wahacze. To właśnie dzięki nim koło połączone jest z resztą pojazdu, dając tym samym możliwość uzyskania pożądanej przyczepności. Wahacze ze względu na swoje zastosowanie narażone są na intensywną eksploatację, przez co muszą być wytrzymałe. Ich trwałość wynika z rodzaju zastosowanych do produkcji materiałów i metod wytwarzania, jakimi dysponuje konkretny zakład zajmujący się przygotowywaniem elementów dla przemysłu samochodowego.

Wahacze są ponadto przeważnie podzespołami o dość złożonych kształtach, co dodatkowo stanowić może utrudnienie w ich produkcji. Nowoczesne firmy, takie jak np. Snop Automotive Opole Sp. z o.o., dysponują jednak wieloma urządzeniami pozwalającymi na precyzyjną realizację takich zamówień dla motoryzacji. Zastosowanie wytrzymałego metalu pozwala na użytkowanie wahacza bez pojawienia się śladów uszkodzenia nawet przez kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy przejechanych kilometrów. Konieczne jest jednak zastosowanie odpowiedniego materiału do produkcji, jakim niewątpliwie jest stal. Jakie jeszcze części do aut się z niej wykonuje?

Nadwozie, układ wydechowy i nie tylko

Ze stali tworzone są przede wszystkim jednak elementy nadwozia. Karoseria samochodowa wykonana z blachy stalowej to rozwiązanie zapewniające optymalną trwałość przy jednoczesnej lekkości. Przygotowanie drzwi, dachów czy masek z tego materiału pozwala na dalsze ich wykończenie w procesie lakierowania. Dzięki temu nadwozie pozostaje nie tylko odporne na szereg czynników zewnętrznych, ale jest też atrakcyjne wizualnie. Dobre zakłady zajmujące się produkcją części samochodowych mogą stworzyć też części układu wydechowego.

Z odpornej na korozję stali nierdzewnej przygotowuje się obudowy katalizatorów, a także podzespoły znajdujące się w ich wnętrzu. Do podzespołów układu wydechowego wykonanych ze stali nierdzewnej zaliczają się też wszelkiego rodzaju rury dolotowe i fragmenty tłumików, które narażone są na bardzo trudne warunki eksploatacji i tym samym wymagają użycia do ich produkcji materiału wytrzymałego i jednocześnie dość lekkiego.

Opracowanie:

Snop Automotive Opole Sp. z o.o.

Opole , Oświęcimska 122e

  • tel. 77 402 02 00

Podziel się