Materiał Partnera Podstawowe zasady bezpiecznego holowania pojazdów

Podstawowe zasady bezpiecznego holowania pojazdów

Holowanie pojazdu to sztuka? Na pewno wymaga skupienia oraz znajomości przepisów, jakie obowiązują w takich sytuacjach. I dotyczą nie tylko holowanego, ale także kierowcy pojazdu holującego. Nieprzestrzeganie zasad może mieć poważne konsekwencje. Od mandatu aż po spowodowanie wypadku. Dlatego właśnie przypominamy Wam obowiązujące w tym zakresie przepisy.

„Checklista”

Przed rozpoczęciem holowania pojazdu należy sprawdzić czy posiadamy trójkąt ostrzegawczy oraz odpowiednią dla danego typu pojazdu linkę holowniczą. Ponadto trzeba zweryfikować czy holowany pojazd ma sprawny układ kierowniczy, hamulcowy oraz światła. Bardzo ważne jest także, aby obaj kierowcy byli trzeźwi i posiadali uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Nie można także zapomnieć o polisie OC. Posiadać ją powinien również holowany pojazd.

Zasady holowania

Holując samochód nie można przekroczyć prędkości 30 km/h w terenie zabudowanym. Poza terenem zabudowanym ograniczenie to wynosi 60 km/h. Wybierając trasę warto unikać odcinków, które będą wymagały od nas skomplikowanych manewrów. Nie powinno się także holować na drogach szybkiego ruchu, gdzie pozostałe pojazdy poruszają się z dużo większą prędkością.  Pasy awaryjne, oddzielone pobocze czy pasy wyłączone z ruchu nie mogą stanowić drogi poruszania się kolumny holowanych pojazdów. Warto stosować zasadę - im prostsza i mniej uczęszczana droga, tym mniejsze ryzyko kolizji.

Odległość między holowanymi pojazdami nie powinna być dłuższa aniżeli 3 metry (sztywny hol) oraz 4-6 metrów (połączenie giętkie, linka holownicza). Pojazd holowany na tylnej szybie, z lewej strony powinien mieć zamontowany trójkąt ostrzegawczy. Ponadto musi mieć włączone światła postojowe. Samochód holujący powinien mieć włączone światła mijania. Holując drugi pojazd należy utrzymywać stałą prędkość i co chwilę kontrolować w lusterkach wstecznych drugi pojazd oraz sytuację na drodze tuż za nim. Bardzo ważne jest też płynne wykonywanie manewrów przez kierowcę holującego auta. Gwałtowne hamowanie może doprowadzić do stłuczki. Nagłe przyspieszanie – do zerwania linki holowniczej.

„Kolumna holowanych pojazdów nie może zatrzymywać się w miejscach takich jak przejścia dla pieszych, skrzyżowania czy przejazdy kolejowe. Obecność linki holowniczej będzie wtedy utrudniać poruszanie innym uczestnikom ruchu” – podkreśla specjalista z firmy MLS Garage, która posiada duże doświadczenie w zakresie holowania pojazdów.

Być może holowanie pojazdu nie jest „arcytrudną” sztuką. Niemniej jednak wymaga ogromnej dyscypliny i przestrzegania przepisów, jakie na holowane pojazdy nakłada „Prawo o ruchu drogowym”.

Opracowanie:

Mls Garage Szymon Wałowski

Studniska Dolne 137

Podziel się