Artykuł sponsorowany Podstawowe błędy popełniane przy użytkowaniu sprzęgła

Podstawowe błędy popełniane przy użytkowaniu sprzęgła

Sprzęgło samochodowe jest mechanizmem pozwalającym na przeniesienie momentu obrotowego z wału napędowego do napędzanego. Na jego żywotność największy wpływ ma sposób jazdy kierowcy, dlatego też możemy wiele zrobić, aby przedłużyć okres eksploatacji tego podzespołu. Choć musimy przygotować się na finalną wymianę sprzęgła, to proces ten warto opóźnić, stosując odpowiednią technikę jazdy. 

Gwałtowane i agresywne ruszanie z miejsca

Choć częściej sytuacja ta ma miejsce w przypadku właścicieli aut sportowych, to także kierowcy spokojniejszych modeli, nie omieszkają popełniać niniejszego błędu. Gwałtowne ruszanie powoduje bowiem obciążenie sprzęgła, skutkujące jego przypaleniem. O ile w przypadku niezwykle sporadycznego występowania tego typu sytuacji zazwyczaj unikniemy awarii, to częste i nadmierne eksploatowanie może doprowadzić do rychłego zużycia i szybszej potrzeby wymiany.

Jazda na półsprzęgle

Jak przyznają mechanicy z warsztatu samochodowego Emiko w Dąbrowie Górniczej, błąd ten popełniany jest przede wszystkim przez kierowców młodych stażem. Podczas jazdy zupełnie niepotrzebnie naciskają oni pedał sprzęgła, co ma destrukcyjny wpływ na okładziny i łożysko wyciskowe. Należy bezwzględnie unikać takiego nawyku, a jazda na półsprzęgle adekwatna jest tylko na parkingu oraz podczas manewru ruszania. 

Niepełne dociskanie sprzęgła w trakcie zmiany biegów

Prawidłowe używanie sprzęgła podczas zmiany biegów polega na jego całkowitym i zdecydowanym wciśnięciu do podłogi. Aby uniknąć ewentualnych problemów, warto również sprawdzić, czy miejsca styku nie blokuje dywanik. Dobrze także jeździć w wygodnych i komfortowych butach (nigdy klapki i buty na obcasie), gdyż pozwala to na łatwiejsze i bezpieczniejsze wciskanie oraz nieosuwanie się stopy z pedału sprzęgła.

Korzystanie z niefachowych stacji

Poza odpowiednią eksploatacją, koniecznym elementem prewencji i zachowania sprawności podzespołów przeniesienia napędu, jest korzystanie tylko z usług fachowych i sprawdzonych warsztatów samochodowych. Nawet nowe sprzęgło, zamontowane w nieodpowiedni sposób, może szybko wpędzić kierowcę w kolejne wydatki. Podstawowym błędem popełnianym przed niedoświadczonych mechaników jest bowiem siłowe dociąganie śrub przy wymianie tarczy sprzęgła, która przez taki montaż zaczyna niezwykle szybko szarpać i wibrować.

Trwałość sprzęgła zależy nie tylko do jakości wykonania, na co wpływ ma producent, ale przede wszystkim od sposobu jazdy kierowcy. W tym przypadku warto wyrobić sobie kilka niezwykle prostych i skutecznych nawyków, które uchronią nas przed jego awariami i pozwolą na długą oraz bezproblemową eksploatację.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas