Artykuł sponsorowany Po czym poznać, że czas pomyśleć o wymianie sprzęgła w aucie?

Po czym poznać, że czas pomyśleć o wymianie sprzęgła w aucie?

Konieczność wymiany sprzęgła to nie najprzyjemniejsza wiadomość dla kierowcy. Jest to element drogi i kłopotliwy w montażu. Niemniej jednak, przy intensywnym użytkowaniu samochodu i przejechaniu ponad 100 tys. km, usterki sprzęgła nie są żadną rzadkością. Jakie objawy świadczą o postępującej eksploatacji tego elementu? Jak dbać o sprzęgło, by służyło nam jak najdłużej?

W jaki sposób zbudowane jest sprzęgło?

Wbrew pozorom konstrukcja sprzęgła nie jest wcale skomplikowana. Zbudowane jest ono z tarczy, docisku, łożyska wyciskowego i koła zamachowego, które łączy cały układ z silnikiem. Najważniejszym elementem sprzęgła jest właśnie tarcza. Na jej powierzchni znajduje się materiał cierny, który najszybciej ulega zużyciu, co powoduje konieczność wymiany całego podzespołu. Docisk sprzęgu, jak sama nazwa na to wskazuje, dociska tarczę do koła zamachowego, dzięki czemu możliwe jest przekazanie mocy z koła na tarczę i do skrzyni biegów. Z kolei łożysko wyciskowe odpowiada za rozłączenie sprzęgła.

Objawy zużycia sprzęgła

Jak już wspomniano, mówiąc o zużywaniu się sprzęgła, mechanicy najczęściej mają na myśli zużycie się materiału ciernego na tarczy. Kiedy traci on swoją grubość, przestaje pracować właściwie, przez co sprzęgło zaczyna się ślizgać. Typowe objawy zużywającego się sprzęgła to:

  • szarpanie podczas ruszania,
  • gorsza reakcja auta na gwałtowne przyspieszenie lub szybkie ruszanie z miejsca,
  • słabe przyspieszenie auta, mimo dociskania gazu i wysokich obrotów silnika,
  • twardniejący pedał sprzęgła,
  • niepokojące szumy dobiegające ze skrzyni biegów,
  • zapach spalenizny w kabinie.

Z wymianą zużytego sprzęgła nie powinno się zwlekać. Po zaobserwowaniu któregoś z objawów dobrze jest od razu wybrać się do sprawdzonego warsztatu samochodowego takiego jak Auto Perfekt. Zależy od tego nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale też innych uczestników ruchu drogowego.

Jak dbać o sprzęgło?

Zużycie sprzęgła uzależnione jest od stylu jazdy. Wciskając pedał sprzęgła, należy za każdym razem upewnić się, że dociskamy go do samej podłogi. Pamiętajmy też, by pedał puszczać powoli. Szybkie odpuszczanie jest wręcz zabójcze dla sprzęgła. Nie ruszajmy z piskiem opon, ponieważ prowadzi to do szybkiego zużywania się materiału ciernego na tarczy. Sprzęgło zachowuje swoją sprawność przez 100 000 km do 150 000 km. Jeśli jednak będziemy obchodzić się z nim wystarczająco ostrożnie, element też umożliwi nam przejechanie nawet 200 000 km. Kiedy zaś zajdzie konieczność wymiany, zwróćmy uwagę, by oryginał został zastąpiony sprzęgłem wysokiej jakości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas