Materiał Partnera Odpowiednie opony a bezpieczeństwo podróży

Odpowiednie opony a bezpieczeństwo podróży

Niestety kwestia odpowiedniego wyboru opon dla samochodu, często jest z niezrozumiałych przyczyn bagatelizowana. To właśnie przecież opony są jedyną częścią pojazdu, która styka się bezpośrednio z nawierzchnią drogi. Jedynie one są w stanie zapewnić skuteczne odprowadzenie wody deszczowej, czy utrzymać odpowiednią przyczepność na oblodzonej drodze zimą. Opony odpowiedzialne są również za skrócenie drogi hamowania. O czym warto pomyśleć, wybierając opony do swojego samochodu?

Typ pojazdu i pory roku

Bardzo ważnym aspektem jest dobranie rodzaju opon do typu pojazdu, którym się poruszamy. Opony do lekkich samochodów miejskich charakteryzują się innymi cechami niż te, które przeznaczone są do samochodów dostawczych. Chodzi tutaj przede wszystkim o obciążenie. Opony opatrzone są przez producentów tzw. indeksem nośności i to od jego specyfikacji zależy, jakie obciążenie wytrzyma opona, zanim utraci swoje właściwości. Do samochodów typu SUV również stosuje się specjalistyczne ogumienie. Są to wysokiej jakości opony, które nie dość, że muszą wytrzymać znaczną masę własną pojazdu, to często używa się ich również w terenie na powierzchniach błotnistych i szutrowych.

Choć wyda się to oczywiste, odpowiedni wybór opon zależny jest również od pór roku. Opony przeznaczone na okres zimowy różnią się od tych letnich tym, że wykonane są z mieszanek o innym składzie, przez co charakteryzują się różną twardością. Nie do pominięcia jest również kwestia różnych wzorów bieżników. O pomoc w wyborze opon można zwrócić się do fachowców, pracujących w warsztatach mechaniki pojazdowej. Mowa tu o takich zakładach jak firma Kn Auto. Doświadczona kadra nie tylko pomoże z wyborem opon, ale również z ich zakupem od producenta oraz założeniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci zyskują możliwość kompleksowej obsługi.

Profesjonalna wulkanizacja

Zdarza się również, że opona ulega uszkodzeniu. Czy to poprzez nieumyślne najechanie na ostry przedmiot, czy zbyt dynamiczny wjazd na wysoki krawężnik. Jako że przepisy wyraźnie mówią o tym, iż na jednej osi muszą być założone opony tego samego producenta i identycznych właściwościach, powstaje spory problem. Koszt zakupu dwóch nowych opon może stanowić spore obciążenie domowego budżetu.

Jakie są jeszcze rozwiązania? Z nieznacznymi awariami opon można udać się do specjalistów, zajmujących się fachową wulkanizacją. Dzięki nowoczesnym technikom możliwe jest przywrócenie oponom pierwotnego kształtu oraz załatanie dziur. Takie rozwiązanie jest równie trwałe, co ekonomiczne. Należy jedynie pamiętać o tym, że profesjonalną wulkanizację może wykonać jedynie doświadczona firma z odpowiednim zapleczem sprzętowym.

Podziel się