Materiał Partnera Niewidzialne wycieraczki

Niewidzialne wycieraczki

Hydrofobizacja szyb to usługa, którą coraz częściej oferują salony pielęgnacji samochodów oraz auto serwisy. Co ciekawe zabieg hydrofobizacji jest znany od wielu lat, ale wcześniej był powszechnie stosowany w komunikacji lotniczej. W chwili obecnej zabieg ten staje się coraz bardziej popularny wśród właścicieli aut. Dlatego postanowiliśmy szczegółowo wyjaśnić na czym polega proces hydrofobizacji.

Nanotechnologia

Na samym początku należy zdać sobie sprawę, że szyba samochodowa nie jest idealnie gładka. Jest to zauważalne dopiero pod mikroskopem. Właśnie z tego powodu w trakcie jazdy na powierzchni szyby zatrzymuje się woda czy śnieg. Aby je usunąć należy użyć wycieraczek.

Dzięki wykorzystaniu nanotechnologii opracowano proces hydrofobizacji. Pojęcie to oznacza zabieg, w trakcie którego powierzchnie uzyskują właściwości hydrofobowe czyli zdolność odpychania wody. Proces hydrofobizacji przeprowadza się w celu zabezpieczenia powierzchni przed wnikaniem wody. Wykorzystywano go najpierw w lotnictwie, a obecnie w motoryzacji.

Wygładzanie szyby

W trakcie procesu hydrofobizacji na powierzchnię szyby nakładana jest specjalna nanopowłoka. Ma ona zabezpieczać przed zabrudzeniami, ale także poprawić widoczność, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa oraz komfort jazdy. Nałożona warstwa hydrofobowa wyrównuje powierzchnię szyby. Staje się ona idealnie gładka, a skraplanie się na jej powierzchni wody oraz cieczy olejowych ułatwia usuwanie brudu, owadów oraz innych zanieczyszczeń.

Po hydrofobizacji szyby otrzymują specjalną powłokę, która wyraźnie zmniejsza przyczepność cząsteczek brudu i wody. Dzięki temu, przy prędkości 60-70 km/h, opady deszczu lub śniegu nie zatrzymują się na szybie, lecz samoczynnie spływają z jej powierzchni. To znacznie zmniejsza konieczność używania wycieraczek samochodowych oraz płynu do spryskiwaczy.

Hydrofobizacja szyb o 70% zmniejsza przyczepność cząsteczek brudu i wody. O blisko 60% maleje również zużycie płynu do spryskiwaczy. Szyba po hydrofobizacji wykazuje również większą odporność na mróz. Osadzający się na niej lód można dużo szybciej i łatwiej usunąć.

Opracowanie:

Deep Shine Tadeusz Żelechowski

Szczecin , Łukasińskiego 108AA

Podziel się