Artykuł sponsorowany Naprawa opon ciężarowych

Naprawa opon ciężarowych

Opony pojazdów ciężarowych są stosunkowo drogie i znacznie bardziej wytrzymałe od tych dedykowanych dla samochodów osobowych. Można zatem regenerować je i naprawiać nawet przy rozległych uszkodzeniach. Oczywiście nie każde rozdarcie, pęknięcie czy rozwarstwienie nadaje się do naprawy i nie każde jest opłacalne finansowo.

Kiedy opony nadają się do naprawy?

Obecnie zakres napraw opon pojazdów ciężarowych, a także budowlanych, specjalistycznych i rolnych jest tak szeroki, że łatwiej jest wymienić kryteria, które wykluczają dane ogumienie z możliwości serwisu oraz dalszej eksploatacji. Nie można zatem naprawiać opon, których uszkodzenia zostały spowodowane substancjami żrącymi oraz ogniem. Nie ma sensu również serwisować ogumienia z widoczną i zniekształconą drutówką oraz z odklejonym bieżnikiem.

Opony nie nadają się do naprawy także wtedy, kiedy uszkodzenia powstały na skutek niedopompowania. Guzy na ścianie bocznej, są jednym z najczęstszych objawów zmęczenia konstrukcji. W takim wypadku należy kupić nową oponę. Warto pytać wulkanizatorów o tańsze zmienniki lub też o opony używane.

Na czym polega naprawa opon ciężarowych?

Naprawa opony zawsze rozpoczyna się od precyzyjnego demontażu oraz oczyszczenia. Dopiero wtedy wulkanizator przystępuje do analizy technicznej wierzchnich warstw ogumienia oraz całej głębszej struktury opony. Pozwala to określić typ uszkodzenia oraz metodę jego eliminowania. Przykładowo stosuje się specjalne wkłady naprawcze oraz uszczelniacze kanałowe przy użyciu specjalnego kołka. Wyróżnić można również dwie najpopularniejsze metody serwisowe:

  • na gorąco – technika ta stosowana jest przy przebiciach ściany bocznej oraz przy poważnych uszkodzeniach czoła lub barku opony,
  • na zimno – zastosowanie głównie przy uszkodzeniach w strefie szczytu opony.

Po nich zawsze następuje dodatkowe wzmocnienie osłabionego miejsca, testy szczelności oraz konserwacja i impregnacja ogumienia. Na takie procesy można liczyć przy współpracy z zakładem wulkanizacyjnym GRAFIT. To tam warto zgłosić się również w celu dezynfekcji pojazdu i czyszczenia jego klimatyzacji.

Jak dbać o opony ciężarowe?

Aby zapewnić długoletnią eksploatację opon ciężarowych należy pamiętać  o:

  • ekonomicznej, nieagresywnej jeździe i płynnym hamowaniu,
  • wyważaniu kół dwa razy w roku lub raz na 10 tys. przejechanych kilometrów,
  • przechowywaniu opon zimowych/letnich u wulkanizatorów,
  • dokładnym doborze opon do felgi,
  • okresowych regeneracjach i przeglądach ogumienia.

Zalety naprawiania opon ciężarowych

Przyjęło się, że jedna opona ciężarowa może być naprawiania od 2 do 4 razy przy założeniu, że uszkodzenia nie nakładają się na siebie i nie przebiegają na tej samej warstwie osnowy. Można zatem zauważyć, że serwis opon ciężarowych jest bardzo opłacalny. Lepiej jest dzisiaj naprawiać ogumienie niż od razu kupować nowe.

Profesjonalnie naprawiona opona odzyskuje wszystkie własności techniczne, charakterystyczne dla nowej konstrukcji. Wszystko to przy dużej oszczędności pieniędzy. Serwis opony jest tańszy nawet kilkukrotnie od zakupy nowego ogumienia. Naprawy w najlepszych zakładach odbywają się przy tym bardzo szybko. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas