Materiał Partnera Naprawa i regeneracja silników samochodowych

Naprawa i regeneracja silników samochodowych

Głównym elementem każdego samochodu jest silnik, który odpowiada za napędzanie pojazdu. Jeśli dojdzie do zatarcia silnika czy innej awarii związanej z jednostką napędową konieczna będzie naprawa lub wymiana silnika. Nowy silnik może okazać się bardzo drogi, a wymiana na silnik używany nie zawsze jest dobrym pomysłem. Dlatego warto zastanowić się nad naprawą silnika w odpowiednim warsztacie.

Co zrobić z zatartym silnikiem?

Problemy związane z zatarciem silnika mogą dotknąć zarówno mocno eksploatowane samochody, jak i te o minimalnym przebiegu. Do zatarcia dochodzi, kiedy pomiędzy ruchomymi elementami nie znajduje się cieniutka warstwa filmu olejowego, która redukuje tarcie. Jeśli np. pomiędzy pierścieniem tłokowym, a ścianką cylindra zanikania warstewka oleju, gwałtownie wzrośnie tarcie, w wyniku czego większość energii mechanicznej zmieni się w ciepło. Jeśli w wyniku zatarcia silnika poszczególne podzespoły się poprzecierają, możliwe jest uratowanie silnika, dzięki szlifowaniu elementów takich jak wał korbowy czy cylinder. Wybierając warsztat zajmujący się naprawą silników, powinniśmy zwrócić uwagę na wyposażenie danego zakładu. Kompleksowo wyposażone warsztaty, posiadające specjalistyczne narzędzia, takie jak Auto-Szlif w Częstochowie, zapewniają najwyższą jakość usług, a mechanicy tam pracujący mogą poradzić sobie nawet z nietypowymi problemami.

Regeneracja wału korbowego

Kluczowym elementem każdego silnika jest wał korbowy, który jest ostatnią częścią układu tłokowo-korbowego zamieniającego ruch posuwisto-zwrotny na ruch obrotowy. Jest to element bardzo wytrzymały, który jednak może ulec uszkodzeniu. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia wału korbowego jest nieprawidłowy montaż lub ograniczenie smarowania olejem. Usterki związane z tym elementem silnika są przyczyną awarii całego układu napędowego, dlatego powinniśmy zawsze zwracać uwagę na stan oleju i jego jakość. Szlifowanie wału korbowego powinni wykonywać odpowiedni wykwalifikowani mechanicy, posiadający specjalistyczne narzędzia i umiejętności. Proces regeneracji wału polega na doprowadzeniu go do odpowiedniego kształtu i usunięciu wszystkich nierówności. Przed zleceniem naprawy wału korbowego warto dopytać się o kosztorys naprawy, aby uniknąć późniejszych problemów związanych z nieprzewidzianymi  kosztami.

Części zamienne do silników

Na rynku dostępne są silniki przeróżnych marek, a zastosowane w nich rozwiązania często różnią się od siebie. Wybierając zakład, w którym będziemy chcieli naprawiać silnik, zwróćmy uwagę czy w sprzedaży posiada takie elementy silnika jak:

  • wały korbowe,
  • cylindry,
  • głowice.

Warsztaty zajmujące się naprawą silników powinny mieć zapas części zamiennych oraz możliwość zamówienia trudniej dostępnych elementów. Pozwoli to w znacznym stopniu zredukować czas potrzebny na naprawę bardziej złożonych elementów.

Dokładne sprawdzenie wszystkich elementów  jednostki napędowej, pozwoli mechanikowi określić stopień uszkodzenia silnika oraz umożliwi podjęcie odpowiednich działań mających na celu naprawę lub regeneracje poszczególnych części.

Opracowanie:

Auto-Szlif. Wioletta Paczyńska

Częstochowa , Ciasna 3/5

Podziel się