Artykuł sponsorowany Napełnianie i dezynfekowanie klimatyzacji samochodowej

Napełnianie i dezynfekowanie klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa nie tylko służy do ogrzewania wnętrza pojazdu w chłodne dni i zimą, a także nie tylko użytkowana jest do chłodzenia auta podczas upałów. Podzespół ten ma jeszcze jedno ważne zadanie – filtrowanie bakterii, wirusów oraz innych drobnoustrojów, które mogłyby zagrozić zdrowiu człowieka. Ponadto klimatyzacja wpływa na neutralizowanie zapachów. Aby zatem zapewnić 100% sprawność całego układu, powinno się go okresowo serwisować. Prócz wymiany filtrów oraz regeneracji kompresora czy osuszacza, istotne jest też napełnianie i dezynfekowanie klimatyzacji.

Napełnianie klimatyzacji samochodowej

Napełnianie klimatyzacji samochodowej to inaczej nabijanie czynnika chłodniczego układu. Należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu jego poziomu tak, by w porę uzupełnić ewentualne braki. Zbyt niski poziom czynnika niestety przekłada się na wydajność klimatyzacji, a także na jej żywotność. Wpływa on bowiem znacznie na jakość pracy kompresora, dla którego jest swoistym smarowaniem. Zbyt mało czynnika w układzie to również ryzyko przegrzania sprężarki. Okresowe napełnianie klimatyzacji to zatem jej konserwacja i przeciwdziałanie usterkom, a także gwarancja prawidłowego procesu ogrzewania oraz chłodzenia wnętrza samochodu. Jak często należy zaś uzupełniać czynnik chłodniczy?

Statystycznie w każdym pojeździe osobowym zużywa się każdego roku od 10-15% czynnika chłodniczego. Powinno się zatem nabijać nim klimatyzację przynajmniej raz na dwa lata. Niektórzy kierowcy braki uzupełniają jednak każdorazowo przed okresem zimowym, a także przed sezonem letnim. Oczywiście przy usłudze napełniania układu czynnikiem chłodniczym powinno się również sprawdzić szczelność różnych elementów podzespołu. Niezbędna jest też częsta – najlepiej raz w roku – wymiana filtra oraz profesjonalne czyszczenie klimatyzacji. Takie usługi świadczy warsztat Zbigniewa Niemca, który specjalizuje się także w serwisie i sprzedaży opon. Jak zaś wygląda oczyszczanie układu klimatyzacyjnego samochodu?

Dezynfekcja klimatyzacji metodą ozonowania lub odgrzybiania

Dezynfekcje klimatyzacji samochodowej powinna odbywać się przynajmniej dwa razy w roku – przed zimą oraz przed latem. Jest to ważne zarówno dla wydajności grzewczo-chłodniczej podzespołu, jak i dla zdrowia kierowcy oraz jego pasażerów. W układzie klimatyzacyjnym namnażają się bowiem groźne dla zdrowia bakterie, wirusy, a także grzyby i pleśń, które wpływają m.in. na układ oddechowy człowieka oraz spojówki. Mikroorganizmy mogą również generować nieprzyjemny zapach z wentylatorów, a materiały wewnątrz auta mogą z każdym dniem ulegać zawilgoceniu.

Dezynfekcja jest zatem niebywale istotna, a przeprowadza się ją najczęściej jedną z dwóch popularnych metod. Warsztaty samochodowe korzystają z technologii odgrzybiania ultradźwiękowego lub ozonowania, które jest jeszcze bardziej wydajne. Ozon nie tylko dociera do każdego zakamarka układu klimatyzacyjnego, ale także zabezpiecza klimatyzację na kilka długich tygodni. W połączeniu ze sprawnym filtrem, dobrym poziomem czynnika chłodniczego, a także ze szczelnością autoklimy, liczyć można na czyste i zdrowe powietrze w kokpicie.

Nigdy zaś nie powinno się dezynfekować klimatyzacji na własną rękę przy wykorzystaniu aerozoli. Nie tylko taka metoda nie jest skuteczna, ale także może doprowadzić do uszkodzenia któregoś z podzespołów auta.

Cena za dezynfekcję i nabijanie klimatyzacji

Cena dezynfekcji klimatyzacji rozpoczyna się od kilkudziesięciu złotych. Nabijanie układu czynnikiem chłodzącym powinno miesić się zaś w granicy 100-300 złotych. Wszystko zależy od lokalizacji warsztatu, ilość czynnika niezbędnego do uzupełnienia, modelu auta, a także od rodzaju czynnika. Droższy jest ten nowszy i bardziej proekologiczny R1234f. Tańszy jest zaś czynnik R134a. Ile zaś zapłacimy za przegląd klimatyzacji i sprawdzenie jej szczelności? Szacunkowy koszt to około 150 zł. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas