Materiał Partnera Najlepsi z najlepszych. Główni producenci akumulatorów

Najlepsi z najlepszych. Główni producenci akumulatorów

Akumulator to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu, bez niego nie byłoby możliwe odpalenie silnika ani funkcjonowanie jakichkolwiek zasilanych elektrycznością układów, np. oświetlenia. Wybór solidnego akumulatora ma bardzo duży wpływ na komfort korzystania z auta, o czym każdy kierowca może się przekonać w czasie zimy, kiedy uruchomienie samochodu jest szczególnie trudne. Oto kilku z wiodących na polskim i światowym rynku producentów akumulatorów.

Varta

Założona w Niemczech, a obecnie należąca do amerykańskiego konsorcjum Johnson Controls, firma Varta jest w tej chwili jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na światowym rynku akumulatorów samochodowych. Posiada bardzo bogatą historię – jej początki sięgają roku 1887, kiedy to Adolf Muller założył firmę Busche & Muller. W roku 1890 firma zostaje przekształcona w Accumulatorenfabrik AG (AFA), spółkę marki Siemens, która w tamtym okresie zaczyna zajmować się produkcją ogniw elektrycznych. Trzy lata później ogniwa AFA zostają wykorzystane w produkcji samochodu elektrycznego Runabout marki Baker. W 1904 AFA zakłada własną markę VARTA (skrót od Vertrieb, Aufladung, Reparatur Transportabler Akkumulatoren, czyli „Naprawa, ładowanie, naprawa przenośnych akumulatorów”), która w początkowym okresie produkuje małe baterie do rozruchu silnika samochodowego – dzięki temu możliwe stało się wyeliminowanie rozruchu ręcznego. VARTA znana jest również z tego, że jako pierwsza wprowadziła na rynek akumulatory zasilające oświetlenie samochodu – sprawiło to, że podróże po zmroku stały się znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze. 

Obecnie Varta jest najprawdopodobniej najbardziej cenionym na świecie producentem akumulatorów. Firma posiada bogaty wybór urządzeń przeznaczonych do montowania zarówno w samochodach osobowych i ciężarowych, jak i w motocyklach czy przyczepach kempingowych. Wizytówką firmy są akumulatory zaawansowanej linii Start-Stop, których stosowanie pozwala na poważne zniwelowanie zużycia paliwa.

Centra

Najstarszy na polskim rynku producent baterii i akumulatorów, obecnie spółka amerykańskiego koncernu Exide Corporation. Firma powstała w 1910 roku w Berlinie, założona przez polskiego przedsiębiorcę, Andrzeja Kaczmarka. W roku 1919, już po odzyskaniu niepodległości, Kaczmarek postanowił przenieść fabrykę do Poznania, gdzie funkcjonowała pod nazwą „Pierwsza Poznańska Fabryka Elementów i Bateryj”. W 1925 roku nazwę zmieniono na Centra. W roku 1994 75% akcji firmy, przekształconej rok wcześniej w jednoosobową spółkę skarbu państwa, wykupiło Zachodnioeuropejskie Zgrupowanie Producentów Akumulatorów (CEAC) – w roku 1995 CEAC przeszedł w ręce amerykańskiej koncernu Exide Corporation, który w roku 2008 zmienił nazwę spółki Centra na Exide Technologies.

Jenox

Istniejący od 1989 roku Jenox, to kolejna polska firma w naszym zestawieniu. Jej siedziba wraz z linią produkcyjną znajduje się w Chocieży. W 5 działach zatrudnia blisko 160 wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy wspierani przez licznych konsultantów technicznych z instytutów naukowych w Polsce i zagranicą od wielu lat oferują swoim klientom najwyższej jakości akumulatory przystosowane do pracy we wszystkich typach pojazdów, a także różnego rodzaju akumulatory specjalne, dostosowane do pracy w specjalnych warunkach użytkowych. Przedsiębiorstwo ma na swoim koncie bardzo wiele nagród, w tym Tytuł „Polski Sukces” 2000, Tytuł „Przedsiębiorstwa Fairplay” 2000 i 2001, czy Róża Biznesu 2003. W 2013 roku Jenex został wykupiony przez ZAP Sznajder Batterien.

Szeroki wybór wysokiej jakości akumulatorów samochodowych od uznanych producentów znajdziemy w ofercie firmy Bat Profi.

Podziel się