Materiał Partnera
Najczęstsze usterki układów hamulcowych

Najczęstsze usterki układów hamulcowych

Jednym z najważniejszych układów w samochodzie jest układ hamulcowy. Bez niego jazda staje się niemal niemożliwa, a na pewno bardzo niebezpieczna. Ważne jest to, aby regularnie sprawdzać poziom skuteczności hamulców. Takie badania są przeprowadzane podczas przeprowadzania przeglądów technicznych auta, które powinniśmy wykonywać raz do roku. W przypadku wystąpienia problemów z hamulcami trzeba zgłosić się do mechanika.

Układy hamulcowe w samochodzie

Każdy samochód wyposażony jest w układ hamulcowy. Jest to najważniejszy mechanizm w pojazdach odpowiadający za bezpieczeństwo podczas jazdy. Układ hamulcowy zbudowany jest z elementów, których zadaniem jest zatrzymanie samochodu lub innego pojazdu będącego w ruchu. Używa się go także w innych przypadkach, np. w celu utrzymania samochodu w bezruchu na pochyłym terenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w samochodzie powinny znajdować się dwa układy hamulcowe:

  • podstawowy,
  • dodatkowy.

Hamulce podstawowe inaczej nazywa się roboczymi, działają poprzez nadepnięcie na odpowiedni pedał w pojeździe. Hamowanie trwa tylko w tym czasie, w którym naciskany jest pedał hamulca. Dodatkowy układ hamulcowy często nazywany jest hamulcem ręcznym, a czasem mówi się na niego hamulec awaryjny. Ten rodzaj hamulca głównie wykorzystywany jest do zabezpieczenia samochodu przed zjechaniem z miejsca postoju. Czasem zdarzy się, że podczas jazdy pojawią się problemy z układem hamulcowym podstawowym, dlatego hamulec ręczny służy także do awaryjnego zatrzymania pojazdu. Hamulec ręczny aktywowany jest najczęściej ręką i działa od momentu jego włączenia do czasu jego wyłączenia.Problemy z układem hamulcowym i ich naprawa

 Układy hamulcowe w pojazdach są często użytkowane, dlatego mogą ulegać różnym awariom. Usterki związane z tym układem są niebezpieczne, ponieważ uszkodzone hamulce mogą stanowić zagrożenie zarówno dla nas, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Naprawa hamulców nie jest łatwym zadaniem, dlatego z takimi problemami najczęściej zgłaszamy się mechanika. Mechanik powinien poradzić sobie z większością usterek w samochodzie. Dobry warsztat samochodowy wyposażony jest w odpowiednie narzędzie, które spowodują, że naprawa układów hamulcowych przeprowadzona zostanie fachowo.

Uszkodzony układ hamulcowy może dawać różne oznaki i jest dokuczliwy podczas jazdy. Na początku warto sprawdzić poziom płynu hamulcowego. W momencie, gdy jest go za mało powinniśmy co jakiś czas uzupełniać jego poziom. Uciekanie płynu hamulcowego może świadczyć o nieszczelności układu. Taką awarię należy od razu naprawić, ponieważ nieszczelny układ hamulcowy może doprowadzić do utraty hamulców. W przypadku odczuwania, że samochód słabo hamuje należy sprawdzić elementy układu hamulcowego. Może okazać się, że klocki hamulcowe się zużyły lub w przypadku tanich klocków nie są w stanie zatrzymać pojazdu. Kolejnym problemem związanym z hamulcami może być zapowietrzony układ hamulcowy. Powietrze, które znajduje się w takim układzie obniża jego skuteczność, dlatego natychmiast powinniśmy odpowietrzyć układ. Jak tłumaczy specjalista w tej dziedzinie z firmy Mirosław Karwowski Centrum naprawy hamulców mechanika pojazdowa usługi dla rolnictwa, jeśli podczas hamowania zaczyna drżeć kierownica, powinniśmy bliżej przyjrzeć się tarczom hamulcowym. Być może  są one krzywe. Zepsute tarcze hamulcowe powinniśmy wymienić na nowe, ponieważ jazda z niesprawnymi może zmniejsza efektywność hamowania oraz może być przyczyną awarii łożysk i układu kierowniczego.

Opracowanie:

Podziel się