Materiał Partnera Najczęstsze przyczyny awarii samochodów Jeep

Najczęstsze przyczyny awarii samochodów Jeep

Jeep jest najpopularniejszą marką samochodów terenowych. Jego historia zaczęła się od produkcji pojazdów na potrzeby amerykańskiej armii, ale po II Wojnie Światowej wytwarzano także cywilne modele. Obecnie marka jest kontrolowana przez włoski koncern Fiat, a na rynku można spotkać kilka modeli Jeepa – do tej pory produkowane są: Cherokee, Grand Cherokee, Patriot, Wrangler i Renegade. Jak każda marka samochodowa, również Jeep posiada swoje zalety oraz wady i ulega drobnym awariom. Sprawdzamy, jakie są najczęstsze przyczyny takich usterek.

Silnik i skrzynia biegów

Biorąc pod lupę model Grand Cherokee, przedstawimy kilka usterek, z którymi muszą zmagać się jego użytkownicy. Kupując egzemplarz z początku tego wieku, musimy mieć świadomość, że będzie on cierpiał na kilka problemów.

Jeep Grand Cherokee II (WJ) posiada awaryjny silnik wysokoprężny 3.1 TD/140 KM, produkowany przez włoską firmę VM Motori. Budzi on niechęć większości mechaników, ponieważ jest trudny w naprawie. Duże przebiegi i pozostawiająca wiele do życzenia jakość części, a także zaniedbania serwisowe powodują, że obecnie silnik Diesla 3.1 TD nie gwarantuje niezawodności z powodu nieszczelności, układu chłodzenia oraz problemów z rozruchem. Ponadto zapewnia przeciętne osiągi i nie jest zbyt oszczędny. Wersje z tym silnikiem mają także mniej odporną na obciążenia skrzynię biegów. W razie awarii przekładni automatycznej wydatek może sięgnąć nawet 5000 zł za naprawę lub kupno używanej skrzyni biegów za 2000-3000 zł. 

Hamulce i elektronika

Hamulce to kolejny drażliwy element Jeepa Grand Cherokee. Mają one tendencje do przegrzewania się i nierównej pracy. Producent zastosował wadliwe zaciski, przez co dochodzi do wichrowania się tarcz hamulcowych i deformacji klocków, ale na szczęście można pozbyć się tego problemu wymieniając zaciski na inne, odpowiednio dopasowane. Warto również zapoznać się z zaleceniami producenta odnośnie oleju, którego niewłaściwy dobór może doprowadzić do pisków i zgrzytów w zespole napędowym. Warto także zwrócić uwagę na stan amortyzatorów, które „lubią” przeciekać.

Drobne awarie mogą również dotyczyć elektroniki. Wadliwe działanie szyb elektrycznych, brak podgrzewanych foteli oraz problem z klimatyzacją Climatronic, który objawia się z wydobywaniem się z niej tylko zimnego lub ciepłego powietrza mimo zmiany temperatury przyciskami na konsoli – wymienia współwłaściciel serwisu internetowego amerpolczesci.pl, w którym można zakupić części do samochodów amerykańskich.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas