Materiał Partnera Najczęstsze awarie zawieszenia samochodu i koszty napraw

Najczęstsze awarie zawieszenia samochodu i koszty napraw

Zawieszenie samochodu ma kilka funkcji, w tym odpowiada za bezpieczeństwo pasażerów oraz komfort jazdy. Jego odpowiednie zestrojenie to dla producentów samochodów prawdziwa bolączka, nad czym kierowcy testowi spędzają zazwyczaj sporo czasu. Ostatecznie jednak, ze względu na wzmożoną eksploatację, elementy zawieszenia psują się i wymagają wymiany. Które z nich najczęściej?

Elementy zawieszenia

Układ zawieszenia obejmuje kilka kluczowych fragmentów, na które składają się przede wszystkim wahacze, amortyzatory, drążki skrętne oraz reakcyjne, stabilizatory, a także resory. Elementy te będą zawodzić tym bardziej, im częściej i agresywniej eksploatujemy samochód oraz im więcej jeździmy po nierównych i dziurawych drogach. Standardowo zdecydowanie szybciej psuje się zawieszenie przednie, które narażone jest na działanie większych sił powstających w tracie jazdy.

Amortyzatory i sworzeń

Amortyzatory odpowiadają za stabilną i komfortową jazdę, dlatego problemy z nimi odczujemy niezwykle szybko. Standardowe są w stanie przetrwać nawet 80 tys. km, a wymiana będzie kosztowała nas około 300 zł, oczywiście w zależności od jakości produktów po jakie sięgniemy. Element odpowiadający za połączenie wahacza ze zwrotnicą nosi natomiast nazwę sworznia. Niestety psuje się stosunkowo często, czego nie można bagatelizować, bowiem pełna awaria może sprawić, że każde koło zacznie jechać w innym kierunku. Głównymi objawami problemów z tym mechanizmem są wszelkiego rodzaju stuki w podwoziu.

Łącznik stabilizatora

Kolejnym wrażliwym elementem, który w sposób negatywny reaguje na jazdę po nierównościach, szczególnie ze skręconymi kołami, jest łącznik stabilizatora. Aby potwierdzić jego awarię trzeba udać się do warsztatu samochodowego, gdzie możemy zrealizować profesjonalną naprawę zawieszenia. Jak przyznają mechanicy z Auto-tank Service ze Świebodzina, koszt naprawy zazwyczaj nie jest duży, a za element i wymianę zapłacimy nie więcej niż 150 zł.

Jak dbać o zawieszenie?

W trakcie codziennej eksploatacji możemy wiele zrobić, aby przedłużyć żywotność podstawowych elementów wchodzących w skład zawieszenia samochodu. Chodzi przede wszystkim o unikanie dziurawych dróg, a jeśli nie możemy tego zrobić, przejeżdżanie przez nie z jak najmniejszą prędkością. Do elementów prewencyjnych należy także regularna kontrola w specjalistycznym warsztacie, która może uchronić nas przed znacznie poważniejszymi wydatkami w przyszłości. Tego typu usługi zazwyczaj nie są drogie, a pozwalają nam zachować bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Opracowanie:

Auto-tank Service Sp. z o.o.

Świebodzin , Kozia 7A

Podziel się