Artykuł sponsorowany Na czym polega metoda PDR w blacharstwie samochodowym?

Na czym polega metoda PDR w blacharstwie samochodowym?

Uszkodzenie karoserii samochodowej może wiązać się z kosztowną naprawą połączoną z lakierowaniem. Niemniej jednak jeśli nie doszło do odpryśnięcia lakieru, można zastosować metodę PDR. Pozwala na zupełną likwidację uszkodzenia bez konieczności powierzania samochodu lakiernikowi. Bezinwazyjne usunięcie usterki nie wpływa zatem negatywnie na wartość samochodu w razie ewentualnej sprzedaży.

Naprawa bez lakierowania

Pozwala na to właśnie metoda PDR, czyli z angielskiego Paintless Dent Repair, która stanowi obecnie jedną z najpopularniejszych i niemal bezinwazyjnych sposobów na naprawę karoserii samochodowej. Dzieli się ona na dwa rodzaje: wypychanie oraz wyciąganie. Posługiwanie się specjalistycznymi narzędziami do tego przeznaczonymi wymaga odpowiednich umiejętności blacharskich oraz dużego doświadczenia. Nie każdy mechanik jest w stanie wykonać tego typu naprawę. Dużą zaletą jest to, że metoda PDR pozwala na zlikwidowanie wgniecenia w znacznie krótszym czasie. W zależności od skomplikowania usterki trwa od kilku minut do kilku godzin, a także pozwala zaoszczędzić pieniądze. Nadaje się przede wszystkim do uszkodzeń spowodowanych na przykład przez gradobicie pod warunkiem, że nie doszło do odpryśnięcia lakieru.

Usuwanie wgnieceń wypychaniem

W tym celu wykorzystuje się specjalne wypychacze blacharskie oraz inne akcesoria takie jak: Młotek, pobijak, przyssawki do wypychaczy. W otworze technologicznym umieszcza się narzędzie, a proces odbywa się od wewnętrznej strony poszycia. Stąd też metoda ta jest możliwa w przypadku uszkodzeń, które są usytuowane na błotnikach, masce, drzwiach lub klapie bagażnika. Stopień wgniecenia i poziom jego zniwelowania jest oceniany na bieżąco podczas wykonywanych czynności naprawczych. Umożliwia to specjalna lampa – odbłyśnik, którego reflektor pokryty jest prążkami. Pod wpływem światła ich cień rzucany jest na uszkodzone miejsce. Jego równoległe rozmieszczenie oznacza naprawioną usterkę.

Usuwanie wgnieceń wyciąganiem

Drugi sposób to wyciąganie, które stosuje się w sytuacjach, gdy dostęp do wgniecenia nie jest możliwy od wewnętrznej strony nadwozia – progów, zamknięte profile słupów dachowych oraz pozostałe strefy zgniotu. Proces ten wymaga wykorzystania większej ilości specjalistycznych narzędzi, takich jak: klej, pistolet do jego aplikacji, plastikowe zaczepy w kształcie grzybków oraz wybijak. Prowadząc nowoczesny warsztat mechaniczny, warto zaopatrzyć się w tego typu produkty, na przykład w sklepie narzędziowym Daro w Kępnie, który oferuje także sprzedaż drogą internetową. Pozwoli to na usunięcie zniszczeń bez konieczności demontażu poszczególnych elementów w nadwoziu, chociażby podczas wgnieceń powstałych na dachu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas