Materiał Partnera Na czym polega i kiedy jest potrzebne wyważanie kół?

Na czym polega i kiedy jest potrzebne wyważanie kół?

Dokonując zmiany ogumienia na opony zimowe lub letnie w naszym samochodzie, niejednokrotnie mechanicy oferują za dodatkową opłatą wyważenie kół. Wiele osób rezygnuje z tej opcji, kierując się oszczędnością – czy słusznie? Złe wyważenie kół to jeden z tych problemów, które dotykają niemal każdego kierowcy. Sprawdźmy zatem, co się z nim wiąże.

Co to jest wyważanie kół?

Wyważenie koła to czynność, która polega na tym, by równomiernie rozłożyć masę wokół osi obrotu koła. Powinna ona być rozłożona w taki sposób, by środek ciężkości pokrywał się ze środkiem obrotu. Brzmi skomplikowanie, jednak sprowadza się to do wykorzystania specjalistycznej maszyny, zwanej wyważarką. Za jej pomocą można określić miejsce, w którym należy zamontować odważnik, czyli specjalny ciężarek równoważący masę koła.

Źle wyważone koła w negatywny sposób wpływają na jazdę samochodem – zarówno na bezpieczeństwo, jak i na komfort jazdy. W ich efekcie nie tylko nasz samochód ma o wiele mniejszą przyczepność, ale także ulega pogorszeniu możliwość kierowania pojazdem. Ponadto wydłuża się jego droga hamowania, co może wpłynąć nie tylko na nasze życie i zdrowie, ale na innych uczestników ruchu drogowego. Złe wyważenie opon skutkuje także szybszym zużyciem się nie tylko samego ogumienia, ale również drążków kierowniczych, łożysk i amortyzatorów, co prowadzi do niepotrzebnych wydatków, związanych z nadmiernym wyeksploatowaniem tych części.

Kiedy wyważanie kół jest konieczne?

Jak łatwo się domyślić, wskazane jest wykonanie wyważenia kół podczas zmiany opon (lub całych kół). Eksperci są zgodni co do tego, że zakładanie innego ogumienia na felgę zawsze powinno wiązać się z wyważeniem koła. To jednak niejedyny moment, w którym należy skorzystać z takiej usługi. Jest ona wskazana co przejechane 5000 kilometrów – by upewnić się, czy z kołami naszego samochodu jest wszystko w jak najlepszym porządku.

Poza tymi dwoma momentami istnieje jeszcze kilka innych, dodatkowych czynników, których wystąpienie powinno nas skłonić do wizyty u mechanika lub w serwisie opon. Jednym z nich jest udział w kolizji lub wypadku drogowym. Podobnie powinniśmy postąpić po uderzeniu w coś, czy też wpadnięciu kołem (lub większą ich liczbą) w pokaźną dziurę na drodze. Wiele osób decyduje się na wyważanie kół także po dłuższej jeździe po bardzo nierównej nawierzchni lub w trudnych warunkach, takich jak śnieg lub głębokie błoto. W każdym z tych przypadków może dojść do zaburzenia rozkładu masy, a co za tym idzie – wyważenie opon powinno być koniecznością, w trosce o nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Gdzie można dokonać wyważania kół?

Decydując się na wyważenie kół, warto sprawdzić, jaki warsztat lub serwis opon w pobliżu oferuje tego typu usługę. Godnym zaufania mechanikiem w Sieradzu jest prowadzący Serwis opon Rafał Szymczak. W ofercie jego przedsiębiorstwa znaleźć można nie tylko wyważanie kół, ale także kompleksowy serwis opon – czyli takie usługi, jak wymiana opon i kół, naprawa opon, jak również sezonowe przechowanie opon i kół. Serwis ponadto sprzedaje opony samochodowe oraz dostawcze, w tym dla busów.

Ponadto w ofercie serwisu znajdują się drobne naprawy pojazdów – wymiana klocków hamulcowych i naprawy układu hamulcowego, wymiana oleju i filtrów, naprawa zawieszenia, czy też naprawa i wymiana akumulatorów. Powierzając swój samochód w ręce pracujących tam profesjonalistów, mamy pewność, że nabyte przez lata doświadczenie zostanie wykorzystane, by jak najbardziej usprawnić nasz komfort jazdy.

Opracowanie:

Podziel się