Materiał Partnera Na czym polega diagnostyka samochodowa?

Na czym polega diagnostyka samochodowa?

Podstawą bezpieczeństwa jazdy samochodem jest jego dobry stan techniczny. Aktualna diagnostyka samochodowa przy użyciu nowoczesnej elektroniki pozwala na uzyskanie kompletnych informacji na temat stanu sprawności pojazdu. Zaletą diagnostyki jest szybka informacja zwrotna bez konieczności rozbierania auta. Na czym polega diagnostyka i jakie są jej możliwości?

Diagnostyka samochodowa – stacje obsługi

Sprzęt diagnostyczny to ważne narzędzie pracy na stacji obsługi. Nie tylko ułatwia pracę zespołu, ale też optymalizuje proces ustalania przyczyny awarii. Specjaliści z Diesel Serwis sugerują, aby korzystać z usługi diagnostyki samochodowej przynajmniej raz w roku. Jednak każde niepokojące objawy złego stanu technicznego powinny zmusić właściciela samochodu do odwiedzenia stacji diagnostycznej. Sygnały ostrzegawcze to m.in. świecące się kontrolki na desce rozdzielczej samochodu, utrata mocy w trakcie jazdy, problemy z uruchomieniem pojazdu czy większe spalanie.

Głównymi zaletami diagnostyki komputerowej jest określenie miejsca domniemanej usterki bez konieczności rozbierania całego samochodu. Wszystkie układy auta sprawdza się przy użyciu specjalnego oprogramowania. Innymi zaletami jest niska cena, jaką należy zapłacić za wykonanie takiej diagnostyki.

Diagnostyka komputerowa umożliwia sprawdzenie stanu większości układów w samochodzie,  np. poduszek powietrznych, systemu ABS, silnika oraz wielu innych.

Kiedy wykonać diagnostykę samochodową?

Wykonanie szczegółowego przeglądu jest dobrym pomysłem nie tylko w przypadku obecnie posiadanego pojazdu, lecz także przy zakupie auta używanego. Dzięki temu w szybki sposób można wykryć usterki, o których handlowcy nie informują kupujących. Wykonywanie diagnostyki samochodowej powinno odbywać się przynajmniej raz w roku w okresie wiosenno-letnim. Ponadto zaleca się skorzystanie z diagnostyki po każdej mniejszej lub większej kolizji.

Diagnostyka samochodowa powinna być podstawą każdej naprawy. Dzięki dokładnemu serwisowi można uniknąć postępu usterek. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy serwis samochodowy świadczy dokładne usługi. Przed wyborem konkretnej stacji diagnostycznej warto zasięgnąć opinii osób, które zdążyły już skorzystać z jej usług. 

Opracowanie:

Diesel Serwis

Piła , Chodkiewicza 5

Podziel się