Artykuł sponsorowany Na co zwrócić uwagę kupując żarówkę do samochodu?

Na co zwrócić uwagę kupując żarówkę do samochodu?

Oświetlenie samochodowe wpływa nie tylko na komfort prowadzenia auta, ale również na bezpieczeństwo – zarówno nasze, jak i pozostałych uczestników ruchu. Nic dziwnego zatem, że przepisy drogowe przewidują wysokie kary dla tych kierowców, którzy nie dbają o prawidłowe działanie oświetlenia. O czym należy pamiętać dokonujący wymiany żarówek w samochodzie?

Homologacja żarówki

Homologacja to nic innego jak pozwolenie na użytkowanie danego urządzenia na terenie danego kraju. Jeśli chcemy mieć pewność, że żarówka samochodowa, którą zamierzamy kupić jest bezpieczna i skuteczna, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy posiada ona odpowiednie oznaczenie, mówiące o jej homologacji. W krajach Unii Europejskiej symbolem homologacji jest litera E w połączeniu z numerem kraju członkowskiego – numerem Polski jest 20. Żarówki oznaczone tym symbolem spełniają wszystkie obowiązujące w naszym kraju normy.

Marka żarówek

Kolejną istotną kwestią, idącą w parze z homologacją, jest marka żarówek. Wiele firm produkuje oświetlenie, jednak większość z ich produktów to podróbki, których użytkowanie wiąże się ze sporym ryzykiem. Tylko produkty uznanych marek, takich jak Philips, Xenon czy Tunsgram będą posiadały homologację – znajdziemy je w ofercie firmy sklepu Trio.  

Lumeny i luksy

Jednym z chwytów marketingowych, na który możemy się nabrać przy wyborze żarówek do samochodu jest eksponowanie informacji na temat ilości lumentów emitowanych przez dane urządzenie. Jest to parametr mówiący nam ile światła całościowo emitowane jest przez żarówkę. W rzeczywistości jest on jednak dużo mniej istotny, niż luksy czyli natężenie światła. To właśnie ten parametr informuje, ile światła dociera do danej powierzchni, w tym przypadku powierzchni drogi przed autem. Pamiętajmy zatem, żeby żarówki porównywać pod kątem wartości luksów, nie lumenów.

Żywotność żarówki

W zależności od swej mocy żarówka może świecić od kilkuset to kilku tysięcy godzin. Przykładowo żarówki halogenowe H4 działają średnio przez 900 godzin, podczas gdy żywotność palników ksenonowych to około 3000 godzin. Innym czynnikiem decydującym o tym, co jaki czas będziemy musieli wymienić żarówkę na nową, jest napięcie w instalacji elektrycznej. Zgodnie z ogólną zasadą im wyższe napięcie instalacji, tym krócej żarówka zachowuje swoją sprawność. Istotna jest również częstotliwość, z jaką żarówki są zapalane i gaszone. Jeśli jeździmy często, ale na krótkich dystansach (np. do pracy, na zakupy) nasze żarówki zużyją się szybciej, niż gdybyśmy odpalali auto co jakiś czas i przebywali nim każdorazowo dłuższe trasy.

Styl jazdy

Żarówki warto dobierać na podstawie naszych potrzeb, a nie jedynie sugerując się parametrami. Jeśli jeździmy rzadko, w obrębie dobrze oświetlonych miast i w czasie dnia, będziemy potrzebować innych żarówek niż kierowcy o zupełnie odmiennej charakterystyce jazdy. Warto zwrócić uwagę, że żarówki o najlepszych parametrach zużywają się szybciej, a przez to koszt ich eksploatacji jest wyższy. Jeśli chcemy uniknąć problemu z poszukiwaniem odpowiednich żarówek, zawsze możemy nabyć te same, które zostały użyte w fabrycznym montażu samochodu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas