Materiał Partnera Materiały wulkanizacyjne. Przegląd rozwiązań

Materiały wulkanizacyjne. Przegląd rozwiązań

Wulkanizacja jest chemicznym procesem sieciowania cząstek polimeru, którego celem jest otrzymanie gumy. Z tak wyprodukowanej gumy otrzymuje się następnie materiały i produkty wulkanizacyjne. Przeznaczone są one zarówno do właścicieli zakładów wulkanizacyjnych, jak i klientów indywidualnych. Służą one przede wszystkim do naprawy ogumienia w samochodach osobowych i ciężarowych.

Najpopularniejsze narzędzia wulkanizacyjne

Materiały wulkanizacyjne są jednymi z najczęściej wykorzystywanych w warsztatach samochodowych. Można je znaleźć w ofercie takich firm, jak na przykład Wulcar. W końcu w polskich warunkach klimatycznych dwa razy do roku ma miejsce sezonowa wymiana opon. Wykorzystywane są wówczas maszyny wulkanizacyjne czy inne narzędzia służące do wymiany opon. Najpopularniejsze z nich, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie, to klucze pneumatyczne, śruby do felg, pasty i maści montażowe, farby do opon, uszczelniacze do opon czy łyżki do opon. Sporym zainteresowaniem cieszy się również nowoczesna chemia montażowa, która znacznie ułatwia pracę. Jakie materiały wulkanizacyjne są wykorzystywane najczęściej?

Łatki do opon i dętek

Jednymi z podstawowych materiałów wulkanizacyjnych są łatki do opon i inne materiały, które służą do naprawy ogumienia. Są one stosowane w wielu serwisach czy zakładach wulkanizacyjnych. Poza tym jest spore zapotrzebowanie na kołki i sznury do naprawy opon oraz wkłady naprawcze – radialne, diagonalne i aramidowe. Często stosuje się kleje do naprawy dętek, mieszanki samowulkanizujace oraz specjalistyczne uszczelniacze do łatek. Oprócz tego na wyposażeniu każdego zakładu wulkanizacyjnego powinny znaleźć się profesjonalne wulkanizatory oraz inne akcesoria służące do naprawy ogumienia na gorąco. Pozostałe materiału wulkanizacyjne to m.in. ściernice, aplikatory do kleju, a także śruby i frezy różnego rodzaju.

Montażownice do opon

Niezastąpionym elementem w każdym zakładzie wulkanizacyjnym są także montażownice do opon. Przeznaczone są one do montażu oraz demontażu opon kół samochodów osobowych i ciężarowych. Mogą być to modele ręczne, automatyczne i półautomatyczne. Podobnie istotne są podnośniki warsztatowe, nieocenione również w serwisach zajmujących się wulkanizacją. Do wyboru są przy tym podnośniki motocyklowe, samochodowe (kolumnowe, płytowe i nożycowe), punktowe (poduszkowe i słupkowe) oraz specjalistyczne żurawie. Urządzenia tego typu w dużej mierze usprawniają cały proces naprawy ogumienia czy wymiany opon na nowe przed sezonem letnim czy zimowym.

Podziel się